Kosovská centrální volební komise v pondělí oznámila předběžné výsledky nedělních místních voleb, ale bez údajů ze čtyř srbských okresů na severu země. Důvodem jsou násilné incidenty, k nimž došlo večer v srbské části Kosovské Mitrovice a které odsoudila Evropská unie.

Celková účast se oproti předcházejícímu hlasování v roce 2009 sice o něco zvýšila, ale ani nyní nepřekročila 50 procent.

"Odsuzujeme násilné incidenty na severu Kosovské Mitrovice, které narušily jinak řádný průběh voleb ve zbytku Kosova," řekla v pondělí novinářům Maja Kocijančičová, mluvčí šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové. Pozorovatelé EU chtějí podle agentury DPA zaujmout stanovisko v úterý.

Mezinárodní síly KFOR, vedené Severoatlantickou aliancí, oznámily, že kvůli násilí musely v neděli zasahovat nejen v severní, srbské části Kosovské Mitrovice, ale také v nedalekém Zvečanu.

Severní část Kosovské Mitrovice a Zvečan mají s Leposavičem a Zubin Potokem - rovněž na severu Kosova - tvořit autonomní společenství srbských okresů. Vojáci spolu s pracovníky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) odtamtud zajistili převoz odevzdaných hlasovacích lístků do kosovské metropole Prištiny.

OBSE sdělila, že ze severu Kosova obývaného převážně srbskou menšinou stáhla z bezpečnostních důvodů desítky svých lidí. Organizace se podílela na přípravě voleb a na zajišťování jejich zdárného průběhu.

Podle informací agentur maskovaní srbští radikálové v Kosovské Mitrovici zdemolovali několik volebních místností. Ničili přitom volební urny a fyzicky napadali lidi, kteří chtěli hlasovat. Někde dokonce po voličích házeli slzné granáty.

Jeden z kosovskosrbských politiků Oliver Ivanović, který sám kandidoval, prohlásil, že volby v místechincidentů budou nepochybně prohlášeny za neplatné a budou se opakovat.

Předsedkyně centrální volební komise ale v pondělí podle bělehradské televize B92 rozsah škod neoznačila za velký. Především poznamenala, že o případném opakovaném hlasování může rozhodnout jen komise, která se k tomu vyjádří, až dostane veškerý volební materiál. Dodala, že tento materiál byl poškozen pouze ve volebním středisku ve škole svatého Sávy v Mitrovici.

Nízká účast v problematických okresech

Podle předběžných údajů o účasti, které citovala agentura ANSA, přišlo v neděli k volebním urnám v celém Kosovu 45,79 procenta voličů. Pokud jde o Srby, v problematických okresech na severu byla účast velmi nízká - v Kosovské Mitrovici 7,09 procenta, ve Zvečanu 7,39 procenta, v Leposaviči 12,52 procenta a v Zubin Potoku 13,38 procenta. V jiných srbských okresech ale naopak činila 54 až 64 procent.

Nedělní volby byly označovány za nejdůležitější hlasování v Kosovu od vyhlášení jeho nezávislosti v roce 2008 a za klíčový test dubnové dohody o normalizaci vztahů mezi Prištinou a Bělehradem. Měly vést k integraci srbské menšiny, žijící zejména na severu země, a ke zlepšení vztahů bývalé provincie se Srbskem.

Severokosovští Srbové dohodu uzavřenou v dubnu v Bruselu premiéry Srbska Ivicou Dačičem a Kosova Hashimem Thaçim ale odmítají, přestože jim zaručuje značnou autonomii ve společenství srbských okresů. Nadále se považují za součást Srbska, a nechtějí se proto podřídit úřadům v Prištině.

Srbští nacionalisté tak jdou na ruku albánským nacionalistům, kteří zmíněné ujednání rovněž kritizují. Nechtějí Srbům přiznat vůbec žádnou autonomii, neboť se obávají, že to může být předstupeň budoucího připojení severu Kosova k Srbsku.