Za přítomnosti zmocněnců Evropské unie Pata Coxe a Aleksandera Kwaśniewského ve středu v Kyjevě začala mimořádná schůze ukrajinského parlamentu.

Její hlavní bod, debatu o zákonu umožňující vězněné bývalé premiérce Juliji Tymošenkové léčbu v zahraničí, parlament odložil na 19. listopadu. Poslanci se nedokázali shodnout na kompromisním řešení. 

Ukrajinský parlament tak pravděpodobně nevyhoví požadavku Evropské unie, aby do summitu Východního partnerství, který je naplánován na 18. listopadu, Kyjev Tymošenkovou osvobodil. 

Vycestování expremiérky do zahraničí je podmínkou Bruselu pro podpis asociační smlouvy s Ukrajinou.

Zmocněnci EU Cox a Kwaśniewski přitom už dnes odcestují do Bruselu, aby o situaci podali hlášení. Jejich zpráva má být podkladem pro definitivní rozhodnutí unijních ministrů zahraničí ohledně přidružení Ukrajiny. 

Předseda parlamentu Volodymyr Rybak ale mimořádnou schůzi zrušil kvůli absenci potřebných podkladů. "Žádný ze tří bodů obhajoby, o nichž měl dnes parlament jednat, není připraven natolik, aby mohlo padnout rozhodnutí," řekl Rybak. 

Před budovou parlamentu se kvůli debatě o Tymošenkové shromáždilo několik set stoupenců opozice, kteří žádají její osvobození a skoncování s metodami "selektivní justice". 

Parlament v minulých dnech obdržel několik návrhů zákona o léčbě odsouzených v zahraničí, na žádném z nich se ale opozice s vládními poslanci neshodla.

Podle kyjevských médií je zrušení středeční parlamentní schůze vítězstvím prorusky orientovaných zákonodárců. 

Velkou pozornost v této souvislosti v Kyjevě vyvolal úterní návrh skupiny ukrajinských podnikatelů, aby přidružení země k EU bylo odloženo o rok.

List Kommersant-Ukrajina napsal, že podnikatelé vyrobili pro prezidenta Viktora Janukovyče vítané alibi, aby dohodu s Bruselem nepodepsal a Tymošenkovou, která je jeho hlavní politickým odpůrcem, nechal ve vězení.