Slovenský pravicový extremista Marian Kotleba nečekaně zvítězil v rozhodujícím druhém kole přímé volby předsedy Banskobystrického kraje. Jde o obdobu českých hejtmanů. 

V čele tohoto regionu tak stane muž, který mimo jiné pořádal demonstrace namířené proti Romům.

Konečný výsledek druhého kola voleb županů (hejtmanů) samosprávných krajů, které se konaly v sobotu v pěti slovenských krajích, v neděli dopoledne potvrdila ústřední volební komise.

Ve třech krajích zvítězili kandidáti strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, zatímco v Bratislavě post obhájil pravicový župan Pavol Frešo.

Lídr ultrapravicové Lidové strany Naše Slovensko Kotleba, který v minulosti mimo jiné organizoval protiromské pochody, na středním Slovensku porazil dosavadního krajského předsedu Vladimíra Maňku (Směr) v poměru 55,5 procenta ku 44,5 procenta hlasů. Volební účast v tomto regionu přitom dosáhla výrazně nadprůměrných 25 procent.

Jestliže Kotlebovo druhé místo v prvním kole krajských voleb před dvěma týdny bylo velkým překvapením, jeho vítězství ve druhém kole znamená pro Slovensko šok. Maňkovi uniklo vítězství v prvním kole jen těsně a všeobecně se očekávalo, že ve druhém kole svého soupeře jednoznačně porazí.

"Chci poděkovat všem voličům za důvěru a za to, že nepodlehli mediálnímu tlaku ze všech stran. Důvěra, kterou mi obyvatelé dali, je pro mně obrovskou výzvou udělat všechno, co bude v mých silách pro to, aby o čtyři popzději roky mohli říct - volím Kotlebu, volím správně," citoval Kotlebu portál Aktuálne.sk.

Kotleba se nechvalně proslavil vystoupeními v nacistických uniformách a extremistickými projevy, kvůli nimž byl několikrát obžalován. Například v roce 2009 ve volební kampani na banskobystrického župana Kotleba vydal leták se slibem, že "odstraní nespravedlivé zvýhodňování nejen cikánských parazitů". Byl obžalován z hanobení národa, rasy a přesvědčení. Soudy ale konstatovaly, že obžaloba je neodůvodněná.

Nynější volební úspěch Kotleby vyvolal slovní přestřelku mezi slovenskými politiky o to, kdo je za tento výsledek zodpovědný. "Podstatná část hlasů, které dostal pan Kotleba, byly hlasy slovenské pravice. Pravice, která si řekla, že Antikrist, Satan, Hitler, Mussolini jsou lepší než Směr," komentoval výsledek v Banskobystrickém kraji premiér Fico.

Předseda pravicové SDKU-DS Frešo odmítl výtku premiéra, že k vítězství Kotleby přispěla jen pravice. "Za to nesou vinu všechny demokratické strany. Jsou nyní povinny spojit své síly, aby čelily extremismu," dodal Frešo. Banskobystrická krajská organizace SDKU-DS, jejíž kandidát a někdejší ministr práce Ľudovít Kaník nepostoupil do druhého kola voleb župana, ovšem odmítla před sobotním hlasováním podpořit Maňku.

Vítězství Kotleby je debakl zavedených stran

Z komentářů slovenských medií vyplývá, že výsledek voleb předsedy Banskobystrického kraje je debaklem pro zavedené politické strany. Listy připomněly, že některé pravicové strany nepodpořily Maňku v rozhodujícím kole voleb a že sociální demokraté nedokázali mobilizovat své voliče.

"Myslím, že kdyby Kotleba kandidoval v jakémkoli kraji, tak dosáhne podobného výsledku, snad kromě Bratislavy," poznamenal poražený Maňka.

Útočili na romské osady zápalnými lahvemi i granáty. Maďarský soud je odsoudil na doživotí - čtěte ZDE

Volby jinak vládní strana ovládla. Už v prvním kole byli zvoleni tři župani reprezentující Směr. Po sobotních volbách k nim přibyli Tibor Mikuš v Trnavském kraji, Milan Belica v Nitranském a Zdenko Trebuža v košickém regionu. Frešo v Bratislavě svůj post uhájil ziskem 74,2 procenta hlasů.

Krajské samosprávy rozhodují ročně o použití 1,1 miliardy eur, tedy zhruba 30 miliard korun. Mají na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla a také spravují silnice nižší třídy.