Tisíce polských fanoušků a stovky přispěvatelů si během pár týdnů získala v jedné ze sociálních sítí stránka, která varuje, kde v Poznani lze nejspíše přijít k úhoně. O ošemetná místa ve městě na západě Polska se podle médií vzápětí zajímá i policie, která by se zřejmě o podobných deliktech jinak nedozvěděla.

Na stránce může každý varovat před zákoutími, kde zažil hádku či rvačku. Tvůrci stránky tvrdí, že původně vše pojali jen jako žert a že popularita je zaskočila.

"Nezvali jsme k účasti ani vlastní kamarády, ale za pár hodin jsme už měli tisícovku fanoušků. Lidi to baví," řekl televizi TVN 24 jeden z autorů, představený jen jako Wojciech.

Jeho kolega, třicátník David, soudí, že podobný web byl zjevně zapotřebí, protože zpočátku dostával denně i 30 tipů na nebezpečná místa. "Musel jsem si v kanceláři vypnout iPad, protože jsem se nemohl soustředit, jak jsem každou chvíli dostával upozornění na nový příspěvek," řekl listu Gazeta Wyborcza.

Mírný vulgarismus má stránka sice v názvu, správci ale trvají na tom, aby se autoři příspěvků vyjadřovali spisovně, a tak se lze dočíst upozornění na ulice, kde "mnoho milých džentlmenů o večerních hodinách usiluje o navázání kontaktu..." či "přítulní domorodci, dychtící po rychlém seznámení, se vyskytují v průjezdech...". Nechybí "doporučení", kde lze "zdarma obdržet úder do hlavy", potěšit se "ze zmlácení spojeného s oloupením" či "obstarat si nákup s modřinami", protože u vchodu do supermarketu věčně postávají místní "ninžové".


Zvětšit mapu

Například v této uličce málem dostal po nose jistý Jan od neznámého "gentlemana".

Stránka má nyní přes 13 000 fanoušků. Ke čtenářům patří i místní policie, která operativně posiluje hlídky v ošemetných místech.

"V Poznani jsou samozřejmě čtvrti, kde je naše přítomnost nezbytná. Určitě také budeme větší pozornost věnovat místům, kde se prodejem alkoholu hasí žízeň po 24 hodin denně," připustil policejní mluvčí Andrzej Borowiak. Špatná pověst prý ale přežívá déle, než vypovídají policejní statistiky o "systematicky klesající" kriminalitě. "V Poznani je bezpečně jak v porovnání se zbytkem Polska, tak i s Evropou," ujistil.

V Poznani se odehraje 140 rvaček ročně

Podle údajů listu Gazeta Wyborcza se v Poznani v roce 2011 odehrálo 140 rvaček a zmlácení, o rok později jich bylo 171, ale to se v Polsku hrálo mistrovství Evropy ve fotbale, a tak loni počet incidentů klesl na 161. Tři čtvrtiny pachatelů se policii podařilo dopadnout. Nejde jen o drobné šrámy. Loni v červenci šestadvacetiletý muž zemřel po úderu lahví do hlavy.

Podobné stránky fungují i v Krakově, Čenstochové a Bytomi.