Bývalý velitel bosensko-srbské armády Ratko Mladić v úterý odmítl vypovídat před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii jako svědek v procesu se svým někdejším druhem a politickým vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem.

"Je to satanský tribunál," prohlásil podle AFP bývalý generál při veřejném přelíčení v Haagu.

"Neuznávám tento tribunál nenávisti," potvrdil svou neochotu svědčit v procesu s Karadžičem.

Ten si ho sám vyžádal jako svědka obhajoby.

Výslech bývalého vrchního velitele bosensko-srbských sil měl vnést světlo do vztahů mezi Mladićem a Karadžičem v době událostí ve Srebrenici a během obléhání bosenské metropole.

Hned v úvodu svého vystoupení se Mladić postaral o pobavený rozruch v soudní síni, když předsedajícího soudce požádal, zda by mu ostraha nemohla z cely přinést umělý chrup, aby se mu lépe mluvilo.

Soudce přání vyhověl a nařídil dvacetiminutovou přestávku.

"Informoval jste mě někdy, ať písemně či ústně, o tom, že byli zabiti zajatci ze Srebrenice?" snažil se potom Karadžić, který se hájí sám, dostat z Mladiče důležitou odpověď pro svou obhajobu.

Bývalý generál ale tuto i další otázky podle AFP odrážel prohlášením: "Odmítám vypovídat vzhledem k tomu, že by mi to mohlo přitížit v mém vlastním procesu."

Mladić už dříve odmítal svědčit v Karadžičově procesu jednak ze zdravotních důvodů, jednak s poukazem na možnost důsledků, které by to mohlo mít pro jeho vlastní proces.

Jeho advokát Branko Lukić se po mnoha předchozích pokusech pokoušel ještě i v úterý dopoledne přesvědčit soudce, aby 71letého Mladiče jako svědka ze zdravotních důvodů nepřipustil.

"Myslíme si, že pan Mladić není schopen svědčit," uvedl obhájce. Poukázal přitom na to, že jeho mandant má problémy s pamětí a nedokáže rozlišovat mezi skutečností a představou. "Vymýšlí si věci a pak se domnívá, že je to pravda," řekl Lukić. Neuspěl však.

Karadžić i Mladić jsou u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii obžalováni v samostatných procesech z genocidy, z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných za války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995.

K nejzávažnějším bodům obžaloby patří masakr ve Srebrenici, který nepřežilo na 8000 muslimských mužů, a obléhání Sarajeva, jež trvalo 44 měsíců a vyžádalo si kolem 10 000 civilních obětí.

Karadžiče, kterému je 68 let, zatkla srbská policie v červenci 2008 nedaleko Bělehradu. Mladiće se podařilo zadržet rovněž v Srbsku v květnu o tři roky později.

Válečný konflikt v Bosně a Hercegovině si vyžádal na 100 000 mrtvých a na 2,2 milionu lidí bylo nuceno opustit domovy.

Podle sčítání lidu z loňského října má bývalá jugoslávská republika zhruba o 600 000 obyvatel méně, než tomu bylo rok před vypuknutím bojů.