Údajně mučený ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov dorazil v noci na pondělí do litevského Vilniusu. V tamní nemocnici podstoupí léčbu zranění, které prý utrpěl při únosu. Informovaly o tom zpravodajské servery.

Pětatřicetiletý Bulatov odletěl v neděli z Ukrajiny a přes lotyšskou Rigu dorazil po půlnoci do Vilniusu. Tam ho sanitka odvezla na kliniku. Litva nabídla ukrajinskému opozičníkovi bezplatnou léčbu.

Bulatova v lednu unesli neznámí pachatelé, kteří jej prý mučili po celou dobu, kdy byl pohřešován. Ukrajinským médiím vylíčil, že se ho únosci, údajně mluvící s ruským přízvukem, mimo jiné pokoušeli ukřižovat a uříznout mu ucho.

V Litvě se už léčí tři další aktivisté, kteří jsou podle ukrajinské opozice obětí policejního násilí. Únosy a mučení, často zdokumentované videonahrávkami a fotografiemi na sociálních sítích, mají podle opozičních vůdců na svědomí členové úderných policejních komand Berkut.

Bulatov patřil k vůdcům kolon opozičně naladěných motoristů Automajdan, protestujících i u rezidence ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Zmizel 22. ledna, údajně právě v době, kdy příslušníci policejní jednotky Berkut zbili opoziční aktivisty a jednoho kameramana.

Kvůli účasti na motoristických protestech Bulatovovi původně hrozilo až osm let vězení. Obvinění související s jeho účastí na protivládních demonstracích ale úřady údajně mezitím stáhly.

Opozice zveřejnila statistiku zadržených a pohřešovaných. Ve vazebních celách policie v současné době drží 119 lidí, dalších šestatřicet osob beze stopy zmizelo.

Podle opozice jsou ve vážném ohrožení, hrozí jim stejný osud, jaký potkal Bulatova nebo zavražděného aktivistu Jurije Verbyckého. Údaje o počtu mrtvých se různí, podle policie zahynuli tři lidé, opoziční údaje jsou přinejmenším dvojnásobné.

Prezidentova politická pauza

Ukrajinou už přes dva měsíce zmítají protesty proti vládě prezidenta Janukovyče, která loni v listopadu odstoupila od podpisu asociační dohody s Evropskou unií a namísto toho přistoupil k utužení vztahů s Ruskem. Demonstrace si už vyžádaly několik mrtvých a stovky zraněných a zatčených.

Ve čtvrtek se Janukovyč z jednání s opozicí a veřejných vystoupení stáhl, údajně kvůli infekci dýchacích cest a horečce. I tak pokračoval v podepisování zákonů - potvrdil například zákon o amnestii pro zadržené demonstranty nebo zrušení nedávno přijatých represivních zákonů. Opozici to ale nestačí a dál žádá jeho rezignaci a vypsání předčasných voleb.

Janukovyčova nemocenská je podle některých pozorovatelů jen záminkou pro politickou pauzu v jednáních poté, co jeden z lídrů opozice, Arsenij Jaceňuk, minulý týden odmítl jeho nabídku stát se ukrajinským premiérem. Podle nedělního prohlášení se ukrajinský prezident zpět do práce vrátí v pondělí. "Po absolvování potřebného léčení se prezident cítí dobře, jeho zdravotní stav je uspokojivý," uvedly prezidentovy internetové stránky.

Vykliďte centrum, vyzývá Janukovyč

Prezidentskou amnestii pro všechny uvězněné aktivisty Janukovyč podmiňuje vyklizením okupovaného kyjevského centra. Právě tam, zejména v objektu kyjevské radnice a na náměstí Nezávislosti, se odehrává většina protestních akcí. Rozlehlý stanový tábor v centru ukrajinské metropole chrání před zásahem policie barikády z pneumatik, stavebního materiálu a barelů.

Pozvánka do EU stále platí. Rusko a unie se přou o budoucnost Ukrajiny - čtěte ZDE

Hlavní údernou silou demonstrantů se stalo radikální pravicové hnutí Společná věc (Spilna sprava), které vede právník Oleksandr Danyljuk. Podle pondělní zprávy agentury Unian se vůdce radikálů o víkendu rozhodl uprchnout před hrozbou zatčení do ciziny. V převleku a pěšky údajně přešel na neznámém místě schengenskou hranici a uchýlil se "do vyhnanství" v Londýně.