Rovný týden trvání završily v úterý protesty v městech Federace Bosny a Hercegoviny, bosňácko-chorvatské části státu Bosna a Hercegovina v čele s hlavním městem Sarajevem.

Protivládní demonstrace vycházejí z frustrace lidí v zemi, ve které se od války na začátku devadesátých let nezlepšila situace a naopak se životní úroveň zhoršila. Obviňují navíc politické elity z prorůstající korupce.

Vedení čtyř z deseti kantonů bosensko-chorvatské poloviny už odstoupilo z funkcí a premiér federace Nermin Nikšič už částečně přistoupil na požadavky protestujících, když připustil předčasné volby v květnu.

Ve druhé části celé federace Republice srbské se srbskou majoritou se dosud neprotestovalo, avšak zdejší opoziční strany vyzvaly federální vládu k odstoupení a předpokládají, že protesty brzy vypuknou i tam.

"V Bosně se protestuje v podstatě permanentně. Současné protesty jsou jiné proto, že se do nich přidal i násilný element," říká v rozhovoru pro IHNED.cz specialista na západní Balkán z Ústavu mezinárodních vztahů Tomáš Dopita.

Koncem minulého týdne násilnosti odneslo 200 zraněných a vypálené vládní budovy v Sarajevu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se