Nacionalistická Národní fronta (NF) Marine Le Penové ve Francii vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu. Průzkumy u volebních místností, které zveřejnila francouzská média, jí přisuzují 26 procent hlasů.

Druhé místo obsadil konzervativní Svaz pro lidové hnutí (UMP) přibližně s 20 procenty, vládní socialisté (PS) mají asi o pět procent méně a jsou až třetí. Představitelé vlády označili výsledek eurovoleb za politické zemětřesení.

Pro FN, stranu s výrazně antievropským a protipřistěhovaleckým programem, je to historický výsledek. Poprvé vyhrála celostátní volby a navíc s jasnou převahou. Místo současných tří europoslanců, z nichž jednou je šéfka strany Le Penová, by strana mohla v Evropském parlamentu získat až 25 křesel. Tři nynější europoslanci FN nejsou členy žádné stávající frakce.

Le Penová a její strana zřejmě těží z roztříštěnosti tradičních pravicových stran, ale především z přetrvávající nízké obliby současné socialistické vlády a prezidenta Françoise Hollanda. Průzkumy před volbami její úspěch předpovídaly.

"Rozpusťte Národní shromáždění"

Le Penová po zveřejnění odhadů vyzvala k rozpuštění francouzského Národního shromáždění. "Co jiného může prezident po takovém odmítnutí udělat," prohlásila. "Je nepřijatelné, aby parlament v takové míře neodrážel vůli francouzského lidu."

Socialistický premiér Manuel Valls řekl, že eurovolby ve Francii jsou "šokem, zemětřesením". "Je to víc než varování, je to zemětřesení," řekl ministr zahraničí Laurent Fabius.

FN uspěla i v letošních místních volbách, kdy ovládla radnice v 11 městech. V minulosti její zakladatel Jean-Marie Le Pen skončil druhý v prezidentských volbách, ale dnešní skóre je největším úspěchem strany za čtyři desetiletí její historie.

S přibližně desetinou hlasů na čtvrtém místě skončila centristická UDI/MoDem, za nimi jsou jen s malým odstupem v průzkumech francouzští zelení. Levá fronta (Front de gauche) má v průzkumech okolo šesti procent a republikánská Vzhůru republiko! (Debout la Republique) přibližně čtyři.

V přepočtu na europoslanecké mandáty by výsledek průzkumů znamenal pro UMP 18 až 21 europoslanců, pro socialisty 13, menší strany by získaly v parlamentu od osmi do tří zástupců.

Volební účast dosahovala zhruba 43 procent.