Bývalý americký agent Thomas Drake poukázal na mimořádný význam Německa pro americkou tajnou službu. Po teroristických útocích z 11. září 2001 se Německo stalo pro NSA "špehovaným cílem číslo 1", řekl Drake magazínu Der Spiegel.

Americká výzvědná služba tak podle něj chtěla Němce v určitém smyslu potrestat za to, že tehdejší "atentátníci mohli mezi nimi nepozorovaně žít, trénovat a komunikovat".

Paradoxně to prý ale vztah NSA ke Spolkové zpravodajské službě ještě prohloubilo, protože "NSA chtěla mít větší kontrolu nad tím, co tu vaši (němečtí) mládenci dělají".

Německo podle Drakea v současné době oficiálně nepatří k nejtěsnějším spojencům NSA ze svazu "Five Eyes", což je svaz rozvědek USA, Velké Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu, jehož cílem je výměna tajných informací. "Je to ale tak těsný a důležitý vztah (mezi USA a Německem), že je v tom stěží nějaký rozdíl," prohlásil Drake.

Zvláštní výbor Spolkového sněmu, který prověřuje činnost americké NSA na německém území, předvolá v červenci právě Thomase Drakea i jeho někdejšího kolegu z NSA Williama Binneyho.

V rozhovoru zveřejněném listem Welt am Sonntag Drake oznámil, že členům parlamentního výboru sdělí "specifické informace" o spolupráci NSA a BND. "Viděl jsem ta tajná ujednání. Jsou mimořádně dalekosáhlá," řekl.

Na počátku stál Snowden

Aféru kolem odposlouchávací činnosti NSA v mnoha zemích rozpoutaly informace vynesené bývalým americkým zaměstnancem NSA Edwardem Snowdenem. Ten v letech 2012 až 2013 pronikl do tajné sítě Five Eyes.

Získal tak tisíce tajných svazků, o nichž média od loňského června zveřejňují informace, z nichž vyplývá, že tyto rozvědky sledují telefonní a internetovou komunikaci milionů lidí po celém světě.

Odposlouchávána byla podle dokumentů vynesených Snowdenem i řada vrcholných státních představitelů. V hledáčku NSA byla dlouhé roky údajně i spolková kancléřka Angela Merkelová. Týdeník Der Spiegel v této souvislosti napsal, že NSA ke sledování využívala základnu přímo na americké ambasádě v Berlíně.

Za vyzrazení informací o rozsahu sledování komunikace americkými tajnými službami hrozí Snowdenovi v USA stíhání. Přebývá proto na utajeném místě v Rusku, které mu poskytlo azyl.