V Německu byl zatčen údajný dvojí agent pracující pro Spolkovou zpravodajskou službu (BND) i Spojené státy. Podle listu Süddeutsche Zeitung by v případě potvrzení podezření šlo o největší skandál kolem dvojího německo-amerického agenta v poválečných dějinách Německa. Podle deníku Bild už měl agent domluvenu další schůzku s americkými zpravodajci na příští středu do Prahy. O případu byla informována i německá kancléřka Angela Merkelová. Washington aféru odmítl komentovat.


Süddeutsche Zeitung a stanice NDR a WDR od vládních zdrojů zjistily, že agent BND se sám přiznal, že na objednávku USA prováděl špionážní činnost ve vyšetřovacím výboru Spolkového sněmu k aktivitám americké tajné služby NSA v Německu.


Spolkové státní zastupitelství nechalo 31letého Němce ve středu zatknout kvůli důvodnému podezření ze špionáže, ale neuvedlo k případu žádné podrobnosti.


Ve čtvrtek večer se případem podle Süddeutsche Zeitung na společném jednání zabývali zástupci parlamentní kontrolní komise a vedení vyšetřovacího výboru k činnosti NSA.


Agent BND byl údajně několikrát dotazován americkou tajnou službou a nejméně jednou Spojeným státům předal informace o činnosti německého vyšetřovacího výboru.


Mluvčí německé vlády Steffen Seibert dnes případ označil za "velmi závažný". Potvrdil, že kancléřka Merkelová byla ve čtvrtek o podezření informována. Mluvčí Národní bezpečnostní rady Caitlin Haydenová pro DPA odmítla případ komentovat. "No comment," řekla pouze.


Podle informací deníku Bild agent středně vysokého postavení zcizil a uložil na USB flash paměť dohromady 218 tajných dokumentů BND. Flash disk a také počítač podezřelého vyšetřovatelé zabavili při domovní prohlídce.


"Muž neměl přímý kontakt s vyšetřovacím výborem. Nebyl to vysoce postavený agent," řekl agentuře Reuters nejmenovaný politik a člen parlamentní kontrolní komise, která dohlíží na činnost německých zpravodajských služeb. Podezřelý podle tohoto zdroje nabídl své služby Spojeným státům dobrovolně.


Na třech setkáních s americkými zpravodajci v Rakousku dvojí agent podle Bildu dostal za předané dokumenty zaplaceno dohromady 25.000 eur (téměř 690.000 korun). Další schůzka byla domluvena na 9. července do Prahy.
Mezi dokumenty, které prodal, údajně byly nejméně tři, které souvisely s činností vyšetřovacího výboru k NSA. Pokyny prý dostával přímo z velvyslanectví USA v Berlíně.


"Pokud se zprávy potvrdí, pak nemůže stačit jen reakce právního charakteru, ale musí nastat politická reakce," řekla členka německého vyšetřovacího výboru Martina Rennerová z opoziční strany Levice.


Podle německých médií se spekulovalo také o tom, zda podezřelý nepracoval pro ruskou tajnou službu. Úřady nevylučují, že uvedl lživé údaje, když hovořil o spolupráci s USA.


Vyšetřovací výbor Spolkového sněmu byl letos ustaven poté, co bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden loni tisku vyzradil informace o rozsahu sledování komunikace americkými tajnými službami, což se prý nevyhnulo ani mobilu samotné Merkelové.


Před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu ve čtvrtek vypovídali dva bývalí pracovníci NSA Thomas Drake a William Binney. Ten řekl, že NSA zahájila svůj program masového sledování elektronické komunikace už několik týdnů po teroristických útocích z 11. září 2001 a od té doby se snaží získat co nejvíce informací o každém jednotlivci na světě.