Ukrajinské vládní síly pokračují na východě země v operaci proti proruským separatistům, které se jim o víkendu podařilo vytlačit z několika měst a obcí.

Podle kyjevských médií prchající rebelové za sebou zanechali, zejména ve Slavjansku, velké množství ruských zbraní a munice.

V noci na pondělí prý některá stanoviště armády ostřelovali. Povstalci se stahují do Doněcka a Luhanska, v nichž chtějí klást tvrdý odpor. Tři mosty na přístupových cestách k Doněcku dnes vyhodili do povětří.

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk podle agentury Ukrinform na Facebooku napsal, že "teroristé" během noci provedli řadu útoků na pozice sil "protiteroristické operace". Pod jejich palbou se ocitly vládní jednotky u měst Amvrosijivka v Doněcké oblasti a Rubižne v Luhanské oblasti, ale žádné ztráty neutrpěly.

Z minometů prý vzbouřenci stříleli i na opěrný bod armády u hraničního přechodu Dovžanskij. Tři desítky vypálených granátů ale ani tam nikoho nezranily. Zato u města Kreminna v Luhanské oblasti byl při dalším ostřelování zraněn jeden voják.

List Ukrajinska pravda napsal, že v Luhansku znovu duněla dělostřelba. Nad městem se také objevily bojové letouny a sirény upozornily obyvatelstvo, aby se uchýlilo do bezpečí.

Podle informací na sociálních sítích nálety mířily na předměstí. Ve městě údajně hoří závod na výrobu asfaltu, čerpací stanice u autobusového nádraží, jedna kavárna a supermarket.

Ve Slavjansku, z něhož se separatisté o víkendu stáhli, nyní vojáci nalézají velké množství zbraní, které povstalci zanechali na různých místech.

Podle zdrojů listu Ukrajinska pravda ve sklepech místních úřadů například objevili stovku beden munice ráže 5,45 a 7,62 milimetru, ruční granátomety, přenosné protiletadlové rakety a také více než 60 protitankových řízených střel.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov na Facebooku napsal, že ve sklepení jednoho slavjanského kostela měli "teroristé" schovaný "celý arzenál". Příslušníci Národní gardy tam podle něj našli nejnovější protiletadlové střely, miny a granátomety, všechno ruské výroby.

Na Majdanu se bojovalo

Nejméně čtyři lidé byli hospitalizováni poté, co v noci na pondělí utrpěli zranění při střetu v centru Kyjeva na náměstí Nezávislosti, které bylo od loňského listopadu ohniskem protestů a vedlo k pádu proruského režimu.

Oznámila to kyjevská policie. Podle prvních informací mělo jít o střelná zranění, později se ale ukázalo, že tomu tak není. Pozadí incidentu je zatím nejasné.

List Ukrajinska pravda cituje zprávy z facebookových účtů některých ze stovek lidí, kteří na náměstí přezdívaném Majdan nadále zůstávají "kvůli kontrole, zda nová vláda plní požadavky lidu".

Podle těchto informací asi 40 maskovaných útočníků vtrhlo do majdanského tábora ve dvou skupinách. Údajně přitom honili lidi neslovanského vzhledu. Vyzbrojeni byli boxery, řetězy a baseballovými pálkami. Na začátku konfliktu se prý ale ozvaly i výstřely.

Jeden ze svědků události na Facebooku napsal, že zranění utrpělo až 15 lidí. Podle agentury AFP všechny čtyři osoby, které byly se střelným poraněním převezeny do nemocnice, patřily k obyvatelům protestního stanového tábora na Majdanu.

Ukrajinská armáda získala zpět Slavjansk. Proruští separatisté ustupují - čtěte ZDE

Motiv útočníků není zatím zřejmý. Pisatel jedné zprávy na sociální síti se pozastavil nad tím, jak se tak početná skupina zamaskovaných lidí mohla na Majdan dostat "nepozorovaně" kolem budovy tajné služby SBU. V 01.50 místního času (00.50 SELČ) už prý na místě panoval klid.

Majdan vznikl na náměstí Nezávislosti koncem loňského listopadu na protest proti odmítnutí tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Demonstrace přerostly v krvavé střety a nakonec vyústily v pád režimu a v Janukovyčův útěk do Ruska.

Stovky lidí na náměstí setrvávají dodnes a dělají těžkou hlavu nové vládě i novým městským úřadům, v jejichž čele stanul jako starosta populární politik a bývalý světový šampion v boxu Vitalij Kličko.

Ten v pondělí podle listu Ukrajinska pravda důrazně popřel, že by se plánovalo vyklizení Majdanu silou. Obvinil ale některé předáky "majdanovců", že vyhrožovali podpálením radnice. Kličko s nimi chce znovu hovořit o jejich přesunu mimo centrum města, protože chodit na náměstí je podle něj nyní čím dál nebezpečnější.