Do německého Spolkového sněmu se možná vrátí psací stroje. Poslanecký výbor, který prověřuje činnost americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v Německu, zvažuje jejich využití pro práci s tajnými materiály, aby ztížil jejich případnou krádež. V televizi ARD to řekl předseda výboru Patrick Sensburg.

Výbor pro vyšetření činnosti NSA zřídil Spolkový sněm v reakci na zveřejnění materiálů, které z NSA vynesl bývalý analytik této tajné služby Edward Snowden. Podle zveřejněných dokumentů NSA sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě, mimo jiné monitorovala i mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera.

"Na rozdíl od ostatních vyšetřovacích výborů prověřujeme věci, které stále běží. Činnost rozvědek v Německu neskončila, pokračuje dál," řekl Sensburg. Informace, s nimiž výbor pracuje, jsou proto podle něj zvlášť citlivé a je třeba hledat opatření, jak je chránit.

"Přirozeně se snažíme svou vnitřní komunikaci zabezpečit. Posíláme zašifrované e-maily, používáme šifrovací telefony a máme i další opatření, o nichž teď pochopitelně nebudu nic říkat," uvedl Sensburg v ARD.

Podle něj je ale třeba zvážit i možnost, že by se tajné dokumenty zcela přestaly využívat v elektronické podobě a výbor by se vrátil k používání psacích strojů. U papírových kopií je podle Sensburga snadnější ochránit materiály před krádeží.

Potřeba chránit tajné dokumenty Spolkového sněmu zesílila poté, co byl na počátku července zatčen pracovník Spolkové zpravodajské služby (BND), který údajně jako dvojitý agent dodával informace Spojeným státům. Zadržený muž údajně vyzradil i informace týkající se výboru, který vyšetřuje činnost NSA. Podle Sensburga se ale údajný dvojitý agent nedostal k tajným materiálům, s nimiž výbor pracuje.

Šéf amerických rozvědek v Německu, kterého Berlín minulý čtvrtek kvůli špionážní aféře vyzval k opuštění země, zatím neodcestoval. Německá diplomacie na odjezdu amerického představitele trvá a očekává, že zemi opustí co nejrychleji.