Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že během středy nezahynul ani nebyl zraněn žádný ukrajinský voják. Stalo se tak prý poprvé od uzavření příměří s proruskými rebely na východě země. Prezident také nařídil vládě připravit případné uzavření 2300 kilometrů dlouhé hranice s Ruskem a ohlásil plán reforem, které by měly v roce 2020 vyústit v podání ukrajinské přihlášky za člena Evropské unie.

"Dnešek je první den za mnoho měsíců, kdy Ukrajina nemá (za uplynulých 24 hodin) ani jednoho padlého či raněného (vojáka)," prohlásil Porošenko podle webu listu Ukrajinska pravda na kongresu soudců. Středa se tak stala "prvním dnem skutečného příměří", které bylo se separatisty z východu Ukrajiny formálně uzavřeno 5. září. Předchozích pět měsíců bojů si podle odhadů vyžádalo více než 3200 životů.

Radnice v povstalecké baště Doněcku podle agentury Interfax-Ukrajina ohlásila, že noc na středu byla poměrně klidná, ale od časného rána jsou zase slyšet jednotlivé výstřely z těžkých děl, a tak situace "zůstává stabilně napjatá". Poprvé za mnoho dnů se však podařilo z města vypravit vlak, a to do Sevastopolu na anektovaný Krym.

Šéf státu podle agentury AFP také vydal dekret, kterým vládě nařídil připravit případné dočasné uzavření 2300 kilometrů dlouhé hranice s Ruskem, a to kvůli "pokračujícímu vměšování Ruské federace do vnitřních věcí Ukrajiny". Kyjev obviňuje Moskvu, že posílá zbraně i vojáky na pomoc povstalcům, Rusko to naopak stále popírá. Podobně však popíralo podíl svých ozbrojených sil na dění na Krymu, které vyústilo v anexi poloostrova.

Sami povstalci podle ruského internetového listu gazeta.ru označili Porošenkův dekret o uzavření hranic s Ruskem za nesplnitelný, protože "ukrajinská rozhodnutí nemají žádnou platnost na území Novoruska", jak označují povstalecká území v Doněcké a Luhanské oblasti.

Porošenko na kongresu soudců rovněž ohlásil, že se chystá předložit návrh asi 60 hospodářských a sociálních reforem, které by měly zemi umožnit, aby si za šest let podala přihlášku o členství v Evropské unii. Za jednu z nejdůležitějších označil reformu ukrajinské justice, protože je nutné znovu vybudovat důvěru společnosti k soudům a soudcům. Ta je podle průzkumů nyní mnohem nižší než důvěra obyvatel k ukrajinské armádě.

Porošenko: Reformy jsou jediná cesta do EU

Prezident také ve čtvrtek vyzval k podpoře více než 60 chystaných reforem, které mají Ukrajině otevřít cestu ke členství v Evropské unii. Balík reforem má vláda připravit k prvnímu zasedání nového parlamentu, který vzejde z voleb na konci října. Za nejnaléhavější úkol Porošenko označil boj s korupcí a soudní reformu.

"Jen reformy mohou obnovit stát, který neodpovídá očekávání našich občanů. Reformy jsou jediná cesta vedoucí do Evropské unie. Alternativou je zůstat sami s Ruskem," prohlásil Porošenko, přesvědčený, že říjnové volby zrodí proreformní většinu v novém parlamentu. Reformní program, který má překonat staleté zaostávání Ukrajiny za vyspělejší částí kontinentu, nazval prezident Strategie 2020, protože už za šest let má Ukrajina dospět do stavu, kdy bude moci podat oficiální přihlášku o členství v EU.

"Hodně jsme vytrpěli za sovětského režimu, nedovolíme vytvořit novou železnou oponu na našich hranicích. Naše definitivní vítězství bude vítězstvím celé Evropy," zdůraznil Porošenko.

Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na Porošenkova slova vzkázalo, že Kyjev by si měl vyřešit své problémy s Ruskem ještě před vstupem Ukrajiny do EU. Uvedla to agentura ITAR-TASS.

Nerušte sankce, vyzval Západ ukrajinský premiér

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v noci na čtvrtek vybídl Západ, aby nerušil vyhlášené sankce proti Rusku, dokud Ukrajina nezíská zpět kontrolu nad celým svým územím, a to včetně Ruskem anektovaného Krymu. Řekl to na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Několik hodin před ním rovněž na půdě OSN americký prezident Barack Obama prohlásil, že pokud Moskva vykročí cestou míru, Washington protiruské restrikce odvolá.

"Vybízíme naše partnery k tomu, aby nerušili sankce, dokud Ukrajina opět nezíská kontrolu nad celým svým územím," prohlásil podle agentury AFP předseda ukrajinské vlády a opět odsoudil údajnou ruskou invazi na východě země.

"Nevěříme slovům, věříme jenom skutkům a činům," prohlásil Jaceňuk a vybídl Rusko, aby se podvolilo mezinárodním závazkům a respektovalo 12 bodů dohody o příměří z Minsku z 20. září. Ukrajina podle něj každý den ztrácí vojáky v bojích s proruskými separatisty, navzdory dohodnutému příměří.

Kritika Ruska již dříve během dne v OSN zazněla z úst amerického prezidenta. Rusko podle Obamy vyzbrojuje ukrajinské separatisty a tlakem na Ukrajinu porušuje základní normy, podle nichž funguje OSN. Pokud ale Moskva vykročí cestou míru a diplomatického řešení krize, USA vyhlášené protiruské sankce odvolají.