Situace v oblasti lidských práv na Krymu se po jeho anexi Ruskem podle českého velvyslanectví v Kyjevě dramaticky zhoršila. V tajné zprávě do Prahy uvádí, že Rusko tam porušuje všechna lidská práva a svobody. Po obsazení poloostrova prý zahájilo masové represe proti obyvatelům. Informoval o tom ve středu Český rozhlas, který má kopii zprávy k dispozici.

Zpráva pochází z loňského léta, podle zdrojů rozhlasu ale podobné informace do Prahy přicházejí neustále.

"Ministerstvo zahraničních věcí je znepokojeno některými zprávami o narůstajících represích na Krymu," reagovalo na informace české ministerstvo zahraničí ve středečním prohlášení. Zdůraznilo rovněž, že zpráva z českého velvyslanectví v Kyjevě nebyla tajná, ale šlo o běžný telegram, který jako způsob každodenní komunikace využívají ambasády ke spojení s Černínským palácem. Česká republika nadále považuje Krym za součást Ukrajiny a jeho obsazení ruskými vojsky a následnou anexi za hrubé porušení mezinárodního práva, dodal úřad.

Podle dopisu ruské represe postihují na Krymu nejen aktivisty, ale i běžné občany. Kritická je hlavně situace krymských Tatarů. Čeští diplomaté v Kyjevě v dokumentu mluví o případech týrání, bití, zastrašování, zadržování a falešných obviněních.

Krymský parlament vyhlásil nezávislost poloostrova na Ukrajině před rokem. O čtyři dny později se Krym formálně připojil k Ruské federaci. Kyjev odmítá tento krok uznat a nadále považuje Krym za své území.

Kvůli údajné potřebě chránit životy Rusů schválila Moskva počátkem loňského března záměr nasadit na Krymu vojáky. Šéf krymské autonomní vlády Sergej Aksjonov vzápětí požádal Rusko o pomoc, načež ruská armáda Krym obsadila. Podle kritiků Kremlu byla ruská akce motivována nikoliv obavou o osud krajanů, ale snahou anektovat Krym a zejména strategický přístav Sevastopol.