Litevský parlament ve čtvrtek schválil ve zkráceném režimu zákon o znovuzavedení branné povinnosti přinejmenším po dobu pěti let. Důvodem je ozbrojený konflikt na Ukrajině. Návrh podle agentury Delfi schválili poslanci prakticky jednomyslně. Litva zrušila brannou povinnost v roce 2008.

Ministr obrany Juozas Olekas ve zdůvodnění návrhu uvedl, že doplňování jednotek je v nynější situaci nedostatečné, množství profesionálních vojáků zaostává za potřebami armády. Návrat povinné vojenské služby je podle něj reakcí na změněnou geopolitickou situaci. "Všichni víme, co se děje na Ukrajině," poznamenal ministr.

Režim vojenských odvodů, zrušených před sedmi lety, bude podle Olekase dopracován během několika příštích měsíců. Povinná "vojna" má trvat devět měsíců, branná povinnost se bude vztahovat na osoby ve věku od 19 do 26 let. Na studující se odvody nebudou vztahovat, ročně má být povoláno kolem 3000 branců. Předpokládá se ale, že značnou část armádních potřeb pokryjí dobrovolníci.

Jednotlivé frakce v rozpravě před hlasováním podle agentury Delfi navrhovaly povolávat přednostně osoby, které nenacházejí uplatnění na pracovním trhu, případně osoby souzené. Předmětem diskusí byla i dosud neurčená výše finančních kompenzací. Pro obnovení povinné vojenské služby nakonec hlasovalo 112 ze 120 přítomných poslanců.