Pravicová koalice v čele s konzervativním Svazem pro lidové hnutí (UMP) exprezidenta Nicolase Sarkozyho porazila v nedělním prvním kole francouzských místních voleb protiimigrační a protievropskou Národní frontu (FN). Vyplývá to z odhadů volebních výsledků, založených na dotazování při odchodu z volebních místností. Ty poslední se uzavřely ve 20 hodin večer.

Nacionalistická Národní fronta si na základě předvolebních průzkumů dělala naději na vítězství. Pokud se druhé místo pro FN potvrdí, bude to pro šéfku strany Marine Le Penovou znamenat dílčí porážku vzhledem k jejím ambicím kandidovat v prezidentských volbách v roce 2017.

Hnutí UMP a jeho partneři si zajistili podle odhadů společnosti Ifop dohromady 29,2 procenta hlasů, zatímco NF získala 26,3 procenta hlasů. Podle očekávání až na třetím místě skončili vládní socialisté prezidenta Françoise Hollandea se ziskem 21,4 procenta hlasů. Podle odhadů Ifop všechny levicové strany volilo 37 procent lidí, pravicové 35 procent. Oba tábory tak překonaly krajní pravici.

Průzkum konkurenční agentury CSA přisuzuje Sarkozymu a jeho spojencům 31 procent hlasů, FN 24,5 procenta a socialistům a jejich partnerům 19,7 procenta.

Volební účast byla 51 procent, což je o šest procent více než ve stejných volbách v roce 2011 a také než tvrdily předvolební odhady.

Socialistický premiér Manuel Valls dnes jako první ocenil porážku krajně pravicové strany. "Dnes večer, se extrémní pravice, i když jsou její zisky příliš vysoké, nestala hlavní formací francouzské politiky," prohlásil Valls. "Když Francouze mobilizujeme, funguje to," dodal Valls. Nyní podle něj vše záleží na druhém kole voleb příští neděli.

Naopak Le Penová Vallse vyzvala k podání demise, neboť Socialistická strana (PS) podle ní "vyklidila více než  tisíc obvodů".

Podle Sarkozyho, jenž vyzdvihl porážku socialistů, se dala do pohybu změna, kterou "nic nezastaví". "Na místní ani národní úrovni nebudeme dělat žádné dohody s představiteli FN," ujistil dále Sarkozy.

Čekala se malá účast i vítězství NF

Očekávaný neúspěch vládní levice měla mít podle komentářů mít na svědomí i nízká volební účast. Ta ale nakonec zřejmě nebyla tak nízká, jak předpovídaly průzkumy. V 17 hodin byla podle oficiálních údajů na 43 procentech, což je o více než šest procent vyšší číslo, než ve stejnou dobu při posledních komunálních volbách před čtyřmi lety.

"Nepůjdu hlasovat, ani jsem neotevřel obálku s lístky. Je to stále stejné, je to divadlo. Věci se nemění, lidé někdy ani nejsou s to dobře uživit svou rodinu," řekl v neděli dopoledne místním novinářům 42letý truhlář z Lille Achilles, kterého zklamala socialistická vláda.

"Všichni tady trpí. A jakmile trpíte, chcete radikální řešení. To (špatná) ekonomika, nedostatek práce a zvyšování daní posiluje FN," je přesvědčen prodavač ve stánku s novinami ve vesnici Ribermont v severní Francii Patrick Vasseur.

Volební místnosti se na většině míst uzavřely v šest hodin večer SEČ, ve velkých městech až v 20 hodin SEČ. Konečné výsledky se očekávají v noci na pondělí. Většina průzkumů předvídala nacionalistům 31, umírněné pravici 29 a vládní levici 20 procent hlasů.

Francouzi volí nové vedení všech departementů na příštích šest let. Do druhého, rozhodujícího kola 29. března postoupí v každém místě kandidátní listiny, které v prvním obdrží nejméně 12,5 procenta hlasů.

FN, proti které v rozhodujícím hlasování mělo jít mnoho voličů nepostupujících stran, si dala za cíl získat aspoň jeden departement. Podle dřívějších komentářů ale mohla nakonec vyhrát i ve větším počtu těchto správních obvodů. 

FN po svém vzniku v roce 1972 sdružovala různorodé skupiny od radikálních katolíků přes ortodoxní pravici po rasisty a byla označována za krajně pravicovou. Hlavně antisemitismus jejího šéfa Jeana-Marie Le Pena odrazoval většinu francouzské populace.

V roce 2011 ale převzala otěže jeho dcera, která tvrdí, že se strana distancovala od rasismu a naopak podporuje Izrael. Tvrdí, že je pro silný stát podporující sociální zabezpečení, který má být ale podle nacionalistické ideologie určen pouze "pravým Francouzům" a má je chránit před globalizací.