Dodání dvou vrtulníkových lodí Mistral Rusku podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda není možné. Prý pro to nebyly vytvořeny potřebné podmínky. Hollande to ve středu řekl na tiskové konferenci v Paříži po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Dodal, že chce o kontraktu jednat v pátek s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Jerevanu během vzpomínkových akcí ke 100. výročí vyvražďování Arménů osmanskými Turky.

Paříž dodávku za téměř miliardu eur (27,4 miliardy korun) zablokovala loni v listopadu kvůli ruskému záboru ukrajinského Krymu a podpoře separatistického povstání na východě Ukrajiny. Hollande minulou neděli řekl, že Francie a Rusko se snaží nalézt cestu ze vzniklé situace. Moskva opakovaně hrozí mezinárodní arbitráží a upozorňuje, že v případě zrušení smlouvy bude Paříž muset nejen vrátit peníze, ale zaplatit i vysoké penále.

V Jerevanu chce Hollande s Putinem probrat "všechny aspekty" zablokované smlouvy. Na středeční tiskové konferenci připustil, že v případě nerealizované dodávky bude Francie muset vrátit Rusku peníze.

Hlavním tématem besedy Hollanda s Porošenkem byla situace na Donbasu a plnění minských mírových dohod. Prezidenti se shodli, že klid zbraní se na východě Ukrajiny v zásadě dodržuje, i když část těžkých zbraní v rozporu s minskou dohodou na frontové linii stále zůstává.

Porošenko uvedl, že je třeba pracovat i na politickém řešení krize, a zdůraznil nutnost provést v povstaleckých zónách nové komunální volby, a to pod dohledem kontrolorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Povstalci nové volby zatím odmítají s tím, že se hlasovalo už loni v listopadu. To ale Kyjev neuznal.

Hollande se vyslovil i k návrhu Kyjeva vyslat mezinárodní mírové sbory na východ Ukrajiny, kde by kontrolovaly zastavení palby. Upozornil, že podobný krok podléhá schválení Rady bezpečnosti OSN, kde má Rusko právo veta. "Nelze předpokládat, že takové rozhodnutí padne. Máme ale minské dohody, které předpokládají kontrolu ze strany OBSE," připomněl prezident.