Mnichovské dokumentační středisko mapující historii nacistického hnutí otevřelo oficiálně ve čtvrtek. Moderní stavba stojí na místě někdejšího Hnědého domu, který byl centrálou Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP), a jen několik metrů od někdejší Vůdcovy budovy (Führerbau), kde byla na konci září 1938 podepsána mnichovská dohoda čtyř západních států o rozbití Československa.

Otevření se zúčastnili vedle bavorských politiků také přeživší z koncentračních táborů či američtí vojenští veteráni. Čtvrteční ceremonie se odehrála u příležitosti 70. výročí sebevraždy nacistického vůdce Adolfa Hitlera a 70. výročí osvobození bavorské metropole od nacistického režimu americkou armádou. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno od pátku a do konce července bude návštěvníkům umožněn bezplatný vstup.

"Z naší paměti se ozývá silné 'nikdy více'. To obětem dlužíme," prohlásil bavorský zemský premiér Horst Seehofer. Ten také kritizoval, že zemský soud zvrátil rozhodnutí města, které zakázalo čtvrteční mnichovské shromáždění příznivců radikální pravice. Na demonstraci proti otevření střediska se ale podle DPA sešla jen hrstka účastníků.

Středisko se věnuje dějinám nacismu, především pak činnosti NSDAP od založení v Mnichově v roce 1920 až po zákaz v roce 1945. Do čela strany se v roce 1921 postavil Adolf Hitler.

V někdejší Vůdcově budově, kde v noci na 30. září 1938 podepsali Hitler, italský vůdce Benito Mussolini, britský premiér Neville Chamberlain a jeho francouzský kolega Édouard Daladier dohodu o postoupení československého pohraničí nacistickému Německu, dnes sídlí mnichovská Vysoká škola hudby a divadla.