Katolická církev na Slovensku zahájila informační kampaň k uprchlíkům, ve které odmítla obavy z jejich příchodu do země. Slovenská katolická charita ve spolupráci s biskupskou konferencí rozeslala do jednotlivých farností leták s informacemi o migrantech a uprchlících.

"Když chybějí informace, vytváří se prostor k šíření jednostranných pohledů a nevyvážených postojů. K otázce uprchlíků je třeba přistoupit v duchu křesťanské lásky, která nezavírá oči před pravdou, vidí problémy, ale zároveň hledá rozumné, lidské způsoby řešení," řekl ke kampani mluvčí Konference biskupů Slovenska Martin Kramara. Leták by měly obdržet všechny farnosti a jejich prostřednictvím věřící.

Ke katolické církvi se na pětimilionovém Slovensku hlásí většina obyvatel.

Leták kromě informací o problému ohledně uprchlíků ve světě vyvrací obavy, že uprchlíci jsou teroristé, přenášejí nemoci, stojí stát peníze a že berou práci. "Faktem je, že právě aktivity teroristických skupin nutí tisíce lidí opustit své domovy a země, aby si zachránili to nejcennější - život. (...) Ve většině případů se (běženci) zaměstnají v pracovních pozicích, o které Slováci nemají velký zájem, protože jsou pro ně slabě ohodnoceny," píše se v letáku.

Slováci zastávají podle průzkumů negativnější postoj vůči imigrantům než zbytek obyvatel Evropské unie, krajní pravice v zemi také zorganizovala protesty proti přílivu uprchlíků do Evropy. Naposledy se proti dočasnému přijetí 500 uprchlíků, kteří pobývají v Rakousku, vyslovili v místním referendu obyvatelé Gabčíkova na jihu Slovenska.

Výsledek hlasování podle slovenského ministerstva vnitra, které ubytování zmiňovaného počtu běženců na Slovensku dohodlo s rakouskými úřady, ale není závazný.

Kromě ubytování uprchlíků do vyřízení jejich azylové procedury v Rakousku hodlá Slovensko posílit stávající program přesídlování migrantů a také poskytnout azyl stu syrských křesťanů.

Slovenská média už dříve kritizovala vládu premiéra Roberta Fica, že příspěvek Bratislavy k řešení migrační krize v EU je nedostatečný. Evropská komise původně navrhla, aby Slovensko převzalo 785 uprchlíků od Řecka a Itálie a také dalších 319 osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které ovšem nyní v EU nejsou.