Rusko má zvláštní odpovědnost za politické řešení krize na východě Ukrajiny. Podpora, kterou Moskva poskytuje proruským separatistům, zvyšuje napětí v regionu, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při čtvrteční návštěvě Slovenska.

NATO zůstává znepokojeno vývojem na Ukrajině, Stoltenberg zároveň ale uvítal přísliby ohledně udržení míru v regionu.

"Vyzvali jsme Rusko, aby skončilo s destabilizací východu Ukrajiny prostřednictvím politické, vojenské a finanční podpory povstalců. Rusko dlouhodobě podporuje separatisty, a to vojensky, a zároveň má své vojáky na východě Ukrajiny a na hranici. Toto všechno přispívá ke zvyšování napětí, neprospívá to mírovému řešení," uvedl Stoltenberg po schůzce se slovenským ministrem obrany Martinem Glváčem.

Stoltenberg, který zavítal na Slovensko po návštěvě ČR, zároveň ocenil, že v konfliktu na východě Ukrajiny došlo k poklesu násilí. "Toto poskytuje příležitost pro všechny strany, aby dodržovaly dohodu z Minsku. Vyzývám všechny, aby využívali jen diplomatické cesty. To je nejlepší způsob mírového řešení krize na Ukrajině," řekl generální tajemník NATO.

Nejnovější příměří, které platí na východě Ukrajiny od začátku září, sice přineslo výrazné zklidnění na frontových liniích, ale i nadále se porušuje.

Stoltenberg se ve čtvrtek setkal také se slovenským prezidentem. Andrej Kiska podle prezidentské kanceláře vyjádřil porozumění se státy, které se v souvislosti se změnou bezpečnostního prostředí v Evropě cítí ohroženy, a také vyjádřil přesvědčení, že NATO musí na takové ohrožení přiměřeně reagovat.

Generální tajemník NATO při setkání s Kiskou uvedl, že kolektivní obrana v rámci Severoatlantické aliance nezbavuje žádný stát povinnosti zajistit vlastní obranu. Slovensko dlouhodobě neplní svůj závazek vynakládat na armádu dvě procenta výkonu ekonomiky, v posledním období země ovšem zahájila několik projektů s cílem modernizovat své ozbrojené síly.