Sejm, dolní komora polského parlamentu, v pátek odmítl návrh zákona, který by úplně zakázal umělé přerušení těhotenství. Proti předloze hlasovalo 206 poslanců, 178 ji podpořilo, deset se hlasování zdrželo.

Předlohu protlačila až k hlasování občanská nadace "Pro právo na život", která pod požadavek úplného zákazu interrupcí shromáždila přes 400 tisíc podpisů. Tento krok by podle ní pozitivně ovlivnil nejen společnost, ale i ekonomiku.

Potraty jsou v katolickém Polsku už zakázány s výjimkou tří zákonem povolených případů: pokud je plod poškozený, pokud těhotenství ohrožuje zdraví či život ženy nebo je-li těhotenství následkem zločinu.

Hlasování předcházela bouřlivá rozprava. "Debatujeme o tom, zda potřebujeme právo zabíjet lidi jako způsob řešení sociálních problémů," udala tón jménem předkladatelů Kaja Godeková.

"Zabíjení nenarozených dětí" podle ní ponižuje Polsko na úroveň "hitlerovského Německa". Varovala také poslance, že jejich hlasování náležitě ozřejmí voličům; Poláci budou nový parlament volit již příští měsíc.

"Lidským právem je právo na život," zdůraznili v předvečer hlasování polští biskupové, zatímco více než stovka polských a zahraničních nevládních organizací vyzvala poslance, aby "krutý zákon" nepřijali.

Předloha počítala se zpřísněním trestu pro toho, kdo by interrupci provedl, z dvou na tři roky vězení, avšak ženy měly zůstat beztrestné, jako je tomu dosud.

Během nynějšího volebního období Sejmu šlo o pátý pokus o změnu protipotratového zákona z 90. let. Neuspěly však ani pokusy jej zpřísnit, ani liberalizovat.

Letos v létě feministky symbolicky vypravily z německého břehu Odry do Polska bezpilotní letoun se zásilkou zakázaných potratových pilulek, aby upozornily na rozdíl v dostupnosti bezpečných interrupcí v Polsku a jinde v Evropě.

Argumentují, že v Polsku se interrupce také provádějí, avšak většinou nelegálně, a tedy i nebezpečně pro zdraví žen, zejména těch chudších. Pokud se v Německu (jako zemi s nejnižším počtem potratů) loni podle statistik provedlo 99 700 potratů, pak v Polsku v přepočtu na počet obyvatel ve skutečnosti bylo potratů nejméně 48 tisíc, tvrdí. Legálních však bylo jen 744 interrupcí.