Německo kvůli náporu uprchlíků zavede s okamžitou platností dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, nejprve s Rakouskem. Potvrdil to v neděli německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Opatření prý schválila jednomyslně vládní koalice a tento krok Německo konzultovalo též s Rakouskem. To v reakci na německou iniciativu podle agentury APA oznámilo, že zatím neplánuje posílit kontroly na hranici s Maďarskem, odkud přichází většina uprchlíků směřujících do Evropy takzvanou balkánskou cestou.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že jednání Německa je podle něj patrně v souladu s krizovými pravidly Schengenu. "Německé rozhodnutí z dnešního dne podtrhuje naléhavou potřebu shodnout se na opatřeních, která navrhla Evropská komise za účelem zvládat uprchlickou krizi," stojí v komuniké komise.

Juncker tím mínil rozdělování běženců mezi členské země na základě kvót, o kterém budou ministři vnitra a spravedlnosti jednat na mimořádné schůzi v pondělí.

Podle bavorského premiéra Horsta Seehofera, jehož spolková země čelí největšímu náporu uprchlíků, je krok spolkové vlády, o němž prý bylo rozhodnuto v sobotu, "důležitým signálem" pro zbytek světa. Bavorský ministr vnitra k tomu dodal, že kontroly by mohly být v případě nutnosti zavedeny i na hranicích s ostatními státy.

Rakouské dráhy ÖBB přerušily v neděli od 17:00 vlakovou dopravu z Rakouska do Německa. Německý železniční dopravce DB v neděli zároveň oznámil, že do pondělního rána přerušuje spojení do Rakouska a zpět. Stovky uprchlíků proto musely v neděli večer opustit vlaky v Salcburku.

Z železničních souprav je prozatím odvedli do velké podzemní garáže na pozemku hlavního nádraží. Tamní nástupiště byla podle agentury DPA prakticky liduprázdná. "Vlaková doprava je z nařízení německých úřadů až do odvolání odřeknuta...Příčinou je aktuální uprchlická situace v Německu," stálo na oznamovacích tabulích.

Na vídeňském nádraží Westbahnhof se situace v neděli večer příliš nezměnila. Pravidelné železniční spoje do Salcburku pokračovaly bez přerušení, sdělily agentuře APA rakouské dráhy a organizace Caritas. Lidé tábořili na nádraží i kolem něj a v místech prý panoval klid.

Kvůli uprchlíkům posiluje opatření na hranicích s Rakouskem i česká policie, řekl v neděli ministr vnitra Milan Chovanec ČT. O dalším postupu se podle něj rozhodne podle počtu migrantů.

Německá policie v prohlášení uvedla, že mobilizovala několik set mužů, kteří budou pomáhat s kontrolou hranic. Zpravodaj agentury AFP hlásil, že ačkoli opatření oficiálně vstoupilo v platnost kolem 17:30 SELČ, o dvě hodiny později nezaznamenal na jednom z větších hraničních přechodů zvýšenou policejní přítomnost.

Podle informací deníku Bild hodlají německé úřady též zahájit kontroly v blízkosti společné hranice s Českem a s Polskem. Má to prý zamezit vyhýbání se hraničním kontrolám na německo-rakouské hranici.

Předseda EK Juncker v neděli v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl, že má obavy o budoucnost systému otevřených hranic mezi členy EU. Aby zůstaly otevřené, je podle něj třeba více solidarity.

Sobotka: EU při řešení krize nedodržovala pravidla

 Evropská unie nebyla schopna při řešení migrační krize důsledně dodržovat vlastní pravidla a efektivně chránit vnější hranici schengenského prostoru. Proto je nutné nyní přijímat operativní opatření k posílení bezpečnosti jednotlivých států a zvládnutí uprchlického proudu, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na to, že Německo dočasně obnovuje kontroly na německo-rakouské hranici kvůli běžencům. Česko kvůli tomu podle něj posiluje počty policistů na česko-rakouské hranici.

"Doufám, že německé rozhodnutí zesílí tlak na takový společný evropský postup, který umožní lépe regulovat současný migrační proud už na vnějších hranicích Evropy," uvedl Sobotka. Na vnějších hranicích by se podle premiéra také měly zajistit důstojné podmínky pro žadatele o azyl, aby bylo možno odlišit válečné uprchlíky od ekonomických migrantů.

Premiér podobně jako policie či ministerstvo vnitra podobný krok Německa očekával. "Jde o reakci na napětí, které je uvnitř schengenského prostoru vyvoláno migrační krizí a silným proudem uprchlíků, který v těchto týdnech míří přes Maďarsko a Rakousko právě do Německa," sdělil Sobotka.

Česko kvůli tomu zesílí kontroly v krajích, které sousedí s Rakouskem. "Situaci bude vláda pravidelně vyhodnocovat a v případě potřeby přijme další nezbytná bezpečnostní opatření," doplnil Sobotka.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:03
Dobré ráno

Začíná dnešní on-line zpravodajství.

10:05
O syrské krizi spolu mluvili ministři zahraničí Ruska a Německa

Nové mezinárodní rozhovory o politickém řešení syrské krize prosazoval německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier během sobotní schůzky se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Oba politici se shodli na tom, že by měla vzniknout nová kontaktní skupina, která by se touto věcí zabývala. Podle zdroje agentury Reuters měli dlouhou výměnu názorů.

"Oba ministři se dohodli, že poskytnou pevnou politickou podporu vyslanci OSN pro Sýrii (Italu Staffanu) de Misturovi a jeho záměru na vytvoření syrské kontaktní skupiny," uvedl zdroj Reuters.

De Mistura vybídl znepřátelené strany v Sýrii, aby se zapojily do pracovních skupin pod vedením OSN, jejichž prostřednictvím by se zabývaly politickými, vojenskými, bezpečnostními a dalšími otázkami.

10:57
Do Mnichova dorazilo v sobotu 12 200 lidí

Upřesňujeme počet lidí, kteří v sobotu přišli do Maďarska a Německa. Na hranicích se Srbskem bylo zaznamenáno 4300 běženců, na nádraží v Mnichově pak 12 200. 

Mnichov se v sobotu octl na "samém pokraji možností" postarat se o tyto lidi, uvedl mluvčí místní policie.

Během neděle se úřady budou snažit co největší počet uprchlíků přepravit z bavorské metropole do středisek v dalších částech země, aby udělali místo nově příchozím; v noci na dnešek muselo několik desítek žadatelů o azyl spát venku na zemi, protože v centrech pro ně už nezbylo místo.

Do dnešních 10 hodin dopoledne do Mnichova dorazilo jen "několik stovek" dalších běženců, ale situace se může rychle změnit. Podle agentury AP dnes přijelo do Mnichova asi 700 běženců.

11:29
Uprchlíky na mnichovském nádraží zachytil fotograf agentury AFP
12:31
V Otázkách Václava Moravce debatuje Vojtěch Filip
12:52
Sobotka: Není možné ustoupit Evropské komisi a přijmout kvóty

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepovažuje za možné ustoupit požadavku Evropské komise na zavedení povinných kvót na přijímání uprchlíků. Řekl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Není možné ustoupit. Ta naše pozice je pevná a naše argumenty významné," uvedl Sobotka k postoji zemí visegrádské skupiny, který je terčem kritiky EK. Česko nyní Visegrádu předsedá.

Premiér podotkl, že uprchlíci se chtějí dostat do Německa či Švédska a není možné je násilně držet v uprchlických táborech ve středoevropských a východoevropských zemích. "Jsme připraveni pomáhat, ale na dobrovolné bázi," řekl.

Rovněž uvedl, že by se přijetím kvót Česko vzdalo svých kompetencí a do budoucna práva na kontrolu nad počtem azylantů. Zdůraznil, že Česko bude postupovat koordinovaně se zeměmi visegrádské čtyřky.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na
13:04
Filip: Kvůli kvótám se můžeme obrátit na Evropský soudní dvůr

Předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip řekl v pořadu Otázky Václava Moravce, že Česko by se v případě prosazení povinných kvót mělo obrátit na Evropský soudní dvůr s žalobou na Evropskou komisi.

Zavedení kvót by podle něj znamenalo ztrátu suverenity jednotlivých členských států.

13:31
Není možné u nás držet lidi, kteří míří do Německa nebo Švédska, tvrdí Sobotka

Premiér podotkl, že uprchlíci se chtějí dostat do Německa či Švédska a není možné je násilně držet v uprchlických táborech ve středoevropských a východoevropských zemích.

"Jsme připraveni pomáhat, ale na dobrovolné bázi," řekl. "Bojujeme o princip," zdůraznil Sobotka, který také volá po regulaci ekonomické imigrace.

Česko i další členské státy by se zavedením kvót podle Sobotky vzdaly svých kompetencí a do budoucna práva na kontrolu nad počtem azylantů. Procenta by totiž byla platná stále.

Premiér očekává, že ještě zhruba do konce října bude do unie stále přicházet 3000 až 5000 uprchlíků denně, v zimě vlna opadne. Příští rok se může obnovit.

Juncker ve středu představil nový plán Bruselu, jak čelit přílivu statisíců uprchlíků do Evropy. Jedním z navrhovaných opatření je povinné přesunutí celkem 160 000 běženců z Itálie, Řecka a Maďarska do ostatních států unie podle stanoveného klíče.

 

15:18
Nová čísla o počtu běženců v Mnichově

Mnichovská policie zveřejnila nová, přesnější čísla. Podle agentury AFP do Mnichova jen v sobotu dorazilo 13 015 uprchlíků, v neděli úřady očekávají příchod dalších zhruba 1400 běženců.

15:19
Policie v Rakousku zachránila téměř padesátku běženců z chladicího vozu

Rakouská policie nedaleko německých hranic zachránila 42 lidí včetně pěti žen a osmi dětí z chladicího vozu s finskou poznávací značkou. Vozidlo policisté zachytili v rámci akce zaměřené proti pašerákům lidí. Všichni uprchlíci jsou podle agentury AP v pořádku, zadrženi byli dva podezřelí muži původem z Iráku.

15:57
V Řecku se utopila desítka běženců na převrácené lodi

Nejméně deset uprchlíků zahynulo v Egejském moři nedaleko ostrova Farmakonissi poté, co se s nimi převrátila loď. Konečné číslo se ale ještě může zvýšit. S odvoláním na řecké úřady o tom v neděli informovala agentura AP. Zachránit se podařilo 68 běženců, dalším třiceti se podařilo doplavat ke břehům ostrova.

15:58
K zemím V4 se proti kvótám připojí Rumunsko

Země Visegrádské čtyřky nebudou jediné, jejichž představitelé v Bruselu odmítnou povinné uprchlické kvóty. 14. září se k nim připojí i Rumunsko, jehož ministr vnitra Gabriel Oprea podle agentury AP v neděli řekl, že má jasný mandát od prezidenta a premiéra kvóty odmítnout. Rumunsko se zavázalo přijmout přes 1700 uprchlíků, podle nového návrhu Evropské komise by se toto číslo mělo zvýšit o dalších 4650 běženců.

16:14
Juncker telefonoval členům Visegrádské čtyřky

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker přešel do diplomatické ofenzívy před pondělní mimořádnou schůzkou ministrů vnitra a spravedlnosti o migraci. Jak oznámil na Twitteru, hovořil již s premiéry visegrádských zemí, tedy s předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou a premiéry Maďarska, Polska a Slovenska Viktorem Orbánem, Ewou Kopaczovou a Robertem Ficem.

Telefonoval i rumunskému prezidentovi Klausu Iohannisovi a šéfce lotyšské vlády Laimdotě Straujumaové. EK chce rozdělit 160 tisíc uprchlíků mezi členské země unie. Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko s kvótami nesouhlasí a výhrady mají i další východoevropské země EU.

16:21
Nehodu v Egejském moři nepřežilo 28 lidí

Nehodu lodi v Egejském moři nakonec nepřežilo 28 lidí, polovina z toho dětí. Podle mluvčího řecké pobřežní stráže mezi utonulými uprchlíky byla i nemluvňata.

16:29
Německá vláda prý chce dočasně zavést kontroly na hranicích s Rakouskem

Německá spolková vláda chce v reakci na uprchlickou krizi přechodně opět zavést hraniční kontroly. Vyplývá to podle agentury DPA z nepotvrzených zpráv v médiích. Dočasné opatření by se prý prozatím dotklo hranic mezi Německem a Rakouskem. Spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière chystá na 17:30 SELČ prohlášení, napsala DPA.

16:51
Bild: Německo zahájí kontroly i v blízkosti společné hranice s Českem a Polskem

Bulvární list Bild s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů napsal, že spolková policie posílá posily k hranicím s Rakouskem. Údajně jde prý o 2100 příslušníků pohotovostních oddílů, kteří by měli pomáhat se zajišťováním hranice.

Podle informací Bildu hodlají německé úřady zahájit kontroly v blízkosti společné hranice s Českem a s Polskem. Má to prý zamezit vyhýbání se hraničním kontrolám na německo-rakouské hranici.

17:22
Německo přerušilo vlakovou dopravu z Rakouska

Rakouské dráhy ÖBB podle agentury Reuters sdělily, že Německo se rozhodlo přerušit od 17:00 vlakovou dopravu z Rakouska. Situace v opačném směru je nejasná. Na cestě do Německa prý nyní mezinárodními expresy Railjet směřuje zhruba 1800 uprchlíků.

Přechodné zrušení vlakové dopravy tento týden zavedly také rakouské dráhy, a to mezi Rakouskem a Maďarskem. Odřeknutí spojů ÖBB ve čtvrtečním prohlášení vysvětlila jako následek masivního přetížení.

17:29
Německý ministr vnitra oficiálně potvrdil zavedení kontrol s Rakouskem

Německo kvůli náporu uprchlíků zavede dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, nejprve s Rakouskem. Potvrdil to v neděli německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Opatření podle něj schválila jednomyslně koalice. Krok Německo konzultovalo s Rakouskem.

De Maizière v prohlášení k médiím dodal, že podle současného evropského práva není Německo zodpovědné za většinu žadatelů o azyl, a vyzval členské státy Evropské unie, aby uprchlíky v souladu s dublinskou úmluvou nejen registrovaly, ale zahájily s nimi i azylové řízení.

18:03
Policie posiluje kvůli migrantům opatření na hranici s Rakouskem

Česká policie posiluje kvůli uprchlíkům opatření na hranicích s Rakouskem. České televizi to v neděli řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). O dalším postupu se rozhodne podle počtu migrantů, kteří míří do ČR.

18:25
Počet obětí překlopené lodi v Egejském moři stoupl na 34

U břehů Řecka se v neděli utopilo 34 uprchlíků dosud neznámé národnosti poté, co ztroskotala jejich loď. Téměř polovinu obětí tvoří děti. Podle agentury Reuters je to patrně nejvyšší zaznamenaný počet obětí z jediné ztroskotané lodi v řeckých vodách od začátku uprchlické krize.

Dřevěné plavidlo vezoucí více než 100 lidí se převrhlo u ostrova Farmakonisi v Egejském moři asi 15 kilometrů od Turecka. Při ztroskotání zahynuly čtyři malé děti a 11 větších chlapců a děvčat. Podle řecké pobřežní stráže se z vody podařilo zachránit 68 lidí. Dalších 34 přeživších ze stejné lodi našli záchranáři na ostrově Farmakonisi.

18:27
Česká cizinecká policie krok Německa očekávala. Posílí policisty v Jihomoravském a Jihočeském kraji

Česká policie podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové tento krok Německa očekávala. "V tuto chvíli to budeme řešit vlastním opatřením, a to je posílení výkonu služby v hraničních krajích. Další naše postupy budou záviset na počtech příchozích migrantů," řekla Rendlová. Podle mluvčí se opatření budou týkat Jihomoravského a Jihočeského kraje. Případné počty posil nebo další podrobnosti chce policie zveřejnit později.

18:47
Evropská komise: Německé hraniční kontroly jsou v souladu s unijním právem

Opětovné zavedení přechodných hraničních kontrol mezi členskými státy Schengenu je výjimečnou možností, se kterou výslovně počítá Schengenský hraniční kodex v případech nouze. Uvedla to v neděli v prohlášení Evropská komise. Aktuální situace v Německu, které se v reakci na příliv uprchlíků rozhodlo znovu zavést dočasné kontroly na hranici s Rakouskem, je tak patrně podle komise v mezích těchto pravidel.

"Německé rozhodnutí z dnešního dne podtrhuje naléhavou potřebu shodnout se na opatřeních, která navrhla Evropská komise za účelem zvládat uprchlickou krizi," stojí v komuniké komise. O řešení uprchlické krize budou na pondělním mimořádném setkání jednat ministři vnitra zemí osmadvacítky.

Komise uvedla, že bude o situaci informovat europoslance i členské státy. "Smyslem našeho úsilí musí být pomoct zajistit, že se budeme moct vrátit zpět k normálnímu schengenskému systému otevřených hranic mezi členskými státy Schengenu, jakmile to bude proveditelné," stojí také v prohlášení.

19:01
Bezpečnost českých občanů je pro nás prioritou, komentuje ministerstvo vnitra situaci v Rakousku

Podle českého ministerstva vnitra podobná opatření už Německo zavedlo při nedávném summitu G7. "I když se tehdy problémy projevily hlavně na rakouském území, Policie České republiky zavedla opatření na hranici s Rakouskem tak, abychom zajistili bezpečnost českých občanů, která je pro nás prioritou," uvedlo vnitro v prohlášení k současné situaci.

19:11
Sobotka: Krok Německa je reakcí na napětí, které vytváří migrační krize v Schengenu

Premiér České republiky Bohuslav Sobotka znovu odmítl návrh povinných kvót pro přerozdělení uprchlíků.I český premiér Bohuslav Sobotka se vyjádřil k aktuální situaci. "Rozhodnutí Německa o dočasném obnovení kontrol na hranicích s Rakouskem bylo možno vzhledem k aktuální uprchlické situaci očekávat. Jde o reakci na napětí, které je uvnitř schengenského prostoru vyvoláno migrační krizí a silným proudem uprchlíků, který v těchto týdnech míří přes Maďarsko a Rakousko právě do Německa," řekl premiér.

Podle Sobotky má Německo v rámci pravidel Schengenu na takové dočasné opatření právo a v poslední době nejde o první takový případ. Obdobně Německo dočasně obnovilo kontroly na hranicích s ohledem na zajištění bezpečnosti v průběhu summitu G7.

"EU nebyla schopna při řešení migrační krize důsledně dodržovat vlastní pravidla a efektivně chránit vnější hranici schengenského prostoru, proto je nutné nyní přijímat operativní opatření k posílení bezpečnosti jednotlivých států a zvládnutí uprchlického proudu," dodal Sobotka a doufá, že rozhodnutí Německa zesílí tlak na společný evropský postup, který umožní lépe regulovat současný migrační proud už na vnější hranici Evropy.

 

19:35
Rakousko neposílí kontroly na hranicích s Maďarskem

Rakousko v reakci na německou iniciativu podle agentury APA oznámilo, že zatím neplánuje posílit kontroly na hranici s Maďarskem, odkud přichází většina uprchlíků směřujících do Evropy takzvanou balkánskou cestou.

19:36
Bavorský premiér: Krok spolkové vlády je "důležitým signálem" pro zbytek světa

Podle bavorského premiéra Horsta Seehofera, jehož spolková země čelí největšímu náporu uprchlíků, je krok spolkové vlády, o němž prý bylo rozhodnuto v sobotu, "důležitým signálem" pro zbytek světa. Bavorský ministr vnitra k tomu dodal, že kontroly by mohly být v případě nutnosti zavedeny i na hranicích s ostatními státy.

19:37
Postup Německa s pochopením uvítal i maďarský premiér Viktor Orbán

Německý krok uvítal s "velkým pochopením" maďarský premiér Viktor Orbán, podle nějž je dnešní oznámení Berlína jen "prvním krokem", neboť své hranice potřebuje ochránit též Řecko.

19:51
Chovanec: Česko je nyní jedinou oklikou jak se dostat do Německa. Za každou cenu dodržíme evropské právo

jarvis_55f07460e4b027784c261685.jpegMinistr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) upozornil na to, že Česko je nyní jedinou možnou oklikou pro ty, kteří se přes Rakousko nedostanou do Německa. "Uděláme všechno pro to, abychom vyslali jasný signál, že budeme na svých hranicích dodržovat evropské právo a dublinské ujednání. Maximálně posílíme výkon našich lidí na hranici tak, abychom byli migranty schopni vracet do Rakouska přesně podle evropského práva," řekl České televizi.

Ještě v neděli se Chovanec chystá hovořit se slovenským ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Bude chtít slyšet, zda se k posílení ochrany svých hranic s Rakouskem chystá i Slovensko. "Pokud by se tak nestalo, tak samozřejmě i Slovensko může být v podobných problémech a my na to budeme muset reagovat," dodal ministr.

20:03
Zavedení kontrol je konec Schengenu, říká předseda ODS Petr Fiala

"Obnovení kontrol na německo-rakouské hranici je začátek konce Schengenu," uvedl v prohlášení předseda ODS Petr Fiala. "Tento krok německé vlády bude mít za následek masivní pohyb migrantů přes naše území, kteří tak budou hledat alternativní cestu do Německa. Pokud se tak stane, česká vláda musí k hraničním kontrolám přistoupit tak," dodal.

Podle Fialy je těžké věřit, že česká vláda o chystaném kroku Německa předem nevěděla. "Vyzývám proto vládu ČR, aby veřejnost včas a v plném rozsahu informovala o bezpečnostních, správních a ekonomických důsledcích, které z obnovy kontrol na německo-rakouské hranici plynou, a zahájila intenzivní komunikaci s německými a rakouskými partnery o dalším postupu. Je rovněž nutné posílit policejní kontroly na hlavních dopravních tazích a v příhraničních oblastech s Rakouskem a Německem," napsal Fiala.

20:45
Když Německo začalo ztrácet kontrolu nad svými hranicemi, tak se dalo čekat podobné opatření, řekl Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek"Každý stát musí mít pod kontrolou své hranice. Ten krok se dal čekat poté, co Německo začalo tu kontrolu ztrácet. Jde o nouzové opatření a ČR by jednala stejně," sdělil vícepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

20:48
Obnovení kontrol umožňují schengenská pravidla, Německo hraje podle platných pravidel, řekl místopředseda TOP 09 Ženíšek

"Od začátku varuji, že pokud se k uzavření hranic rozhodne někdy Německo, tedy země, kam uprchlíci přicházejí, nikoli odcházejí, bude to špatně. Dočasné obnovení kontrol na hranicích však takovým případem není a schengenská pravidla je umožňují," sdělil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Německo tedy hraje podle platných pravidel, což se ale nedá říci o některých jeho minulých krocích, dodal.

20:51
Podle Okamury by mělo Česko reagovat podobně jako Německo

Tomio Okamura a Radim FialaPředseda opoziční strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura nabádá k tomu, aby Česko reagovalo podobně jako Německo. "To znamená, že přes naše hranice nesmí ani jeden nelegální imigrant," uvedl v tiskové zprávě Okamura. Uprchlíci by měli být při překročení hranice bez povolení podle něho ihned vraceni. "Pokud tak budou reagovat všechny evropské země, je z velké části po problému," dodal.

20:53
Fiala: Pokud nastane masivní pohyb přes Česko, musí se také zavést kontroly na hranicích

Petr Fiala, šéf ODSKontroly budou mít podle předsedy ODS Petra Fialy za následek to, že uprchlíci budou hledat alternativní cestu do Německa přes Česko, přes něž nastane jejich masivní pohyb. "Pokud se tak stane, česká vláda musí k hraničním kontrolám přistoupit také," sdělil předseda ODS Petr Fiala. Ani pod tlakem by podle něj česká vláda neměla přistoupit na uprchlické kvóty.

21:11
Přeshraniční vlaková doprava mezi Rakouskem a Německem je přerušena

Rakouské dráhy ÖBB přerušily od 17:00 vlakovou dopravu z Rakouska do Německa. Německý železniční dopravce DB v neděli zároveň oznámil, že do pondělního rána přerušuje spojení do Rakouska a zpět. Stovky uprchlíků proto musely v neděli večer opustit vlaky v Salcburku.

Z železničních souprav je prozatím odvedli do velké podzemní garáže na pozemku hlavního nádraží. Tamní nástupiště byla podle agentury DPA prakticky liduprázdná. "Vlaková doprava je z nařízení německých úřadů až do odvolání odřeknuta...Příčinou je aktuální uprchlická situace v Německu," stálo na oznamovacích tabulích.

21:14
Německo pošle na hranice několik set policistů

Německá policie v prohlášení uvedla, že mobilizovala několik set mužů, kteří budou pomáhat s kontrolou hranic. Zpravodaj agentury AFP hlásil, že ačkoli opatření oficiálně vstoupilo v platnost kolem 17:30, o dvě hodiny později nezaznamenal na jednom z větších hraničních přechodů zvýšenou policejní přítomnost.

21:15
Francouzský ministr vnitra vyzval evropské státy k dodržování schengenských pravidel

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve po rozhovoru se svým německým protějškem Thomasem de Maiziére prohlásil, že Německo se rozhodlo dočasně obnovit kontroly na hranicích vinou nedostatečného dodržování schengenských pravidel některými zeměmi. Všechny státy unijní osmadvacítky vyzval k jejich "svědomitému" dodržování.

21:22
Babiš: Uprchlickou krizi musí vyřešit mimořádný evropský summit

BabišVicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš volá po okamžitém svolání mimořádného evropského summitu, na němž by špičky unie konkrétně řešily zastavení přílivu běženců do Evropy. Babiš tak v neděli reagoval na oznámení Německa, že obnovuje kvůli uprchlíkům kontroly na německo-rakouské hranici.

Babiš podotkl, že německá kancléřka Angela Merkelová nejprve prohlásila, že přijme všechny Syřany, a vlastně pozvala hlavně ekonomické migranty a porušila dublinské dohody. Rozlišit Syřany od jiných národností na Blízkém východu je podle Babišova názoru prakticky nemožné. "Německo příliv nezvládá, a proto zavádí kontroly na hranicích s Rakouskem. Státy Schengenu měly společně uzavřít vnější hranice schengenského prostoru a dát jasně najevo, že nemůžeme neomezeně přijímat hlavně ekonomické migranty," napsal Babiš.

21:28
Podle Vojtěcha Filipa povede rozhodnutí Německa ke konci Schengenu

Předseda KSČM Vojtěch Filip"Namísto kontroly vnější hranice se budou obnovovat hranice uvnitř. Jde o krok, který může vést ke skončení Schengenu," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

21:31
Podle OSN se musí Evropa vyvarovat rozpadu na části s různým hraničním režimem

The UN logoEvropská unie se musí vyvarovat toho, aby se rozpadla na části s různým hraničním režimem, neboť tisícovky uprchlíků by se tak ocitly v právní nejistotě. Uvedl to v neděli Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Rovněž apeloval na rychlé schválení návrhu Evropské komise na přerozdělování uprchlíků.

Rozhodnutí unijních ministrů vnitra a spravedlnosti, kteří budou v pondělí o uprchlické krizi jednat na mimořádné schůzce v Bruselu, tak budou podle UNHCR "ještě důležitější".

22:51
On-line reportáž končí

Dnešní kontinuální reportáž z vývoje uprchlické krize končí. Děkujeme za sledování a z karlínského newsroomu vám přejem dobrou noc.