Bývalý rumunský prezident Ion Iliescu v úterý stanul před nejvyšším rumunským soudem, kde čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti spáchaných během krvavých protivládních protestů před 25 lety. "Trestná výprava" horníků proti demonstrantům, podporovaná tehdejší vládou, si vyžádala šest mrtvých a více než tisíc zraněných a je považována za nejchmurnější okamžik dějin demokratického Rumunska.

Pětaosmdesátiletý Iliescu si před nejvyšším kasačním a trestním soudem vyslechl obvinění spojená s násilným potlačením protestů z června 1990. Jakékoli provinění odmítl, nic dalšího během soudního slyšení neuvedl.

Podle prohlášení soudu je bývalý prezident souzen za smrt čtyř osob, střelbu na tři lidi a zbavení svobody další tisícovky osob. Prokuratura nevysvětlila, proč je Iliescu obviněn ze smrti čtyř lidí, a nikoli šesti, jak se dosud uvádělo, napsala agentura AP.

Před soudem se rovněž objevil bývalý šéf rumunské tajné služby Virgil Magureanu, tehdy blízký Iliescův spojenec. Na dotaz, zda se cítí vinen, pokud jde o zločiny proti lidskosti, prý uvedl: "To je hloupá otázka."

Půl roku po pádu komunistického diktátora Nicolaea Ceaušeska požadovaly v roce 1990 v centru metropole tisíce demonstrantů odstoupení bývalých komunistů z nové vlády. Tehdejší, již svobodně zvolený prezident Ion Iliescu, kterému demonstranti vytýkali komunistickou minulost, povolal do Bukurešti horníky. Ti - na rozdíl od policie - dokázali demonstrace rozprášit.

Iliescu po protestech horníkům poděkoval, čím si vysloužil kritiku doma i v zahraničí. Prokuratura se k případu vrátila poté, co Evropský soud pro lidská práva loni v září Rumunsko odsoudil za to, že události z 13. až 15. června 1990 řádně nevyšetřilo. Celých 25 let rumunské soudy odmítaly nové vyšetřování povolit.

Na štrasburský soud se obrátila vdova po demonstrantovi, který byl zastřelen kulkou vypálenou z ministerstva vnitra, a tehdejší demonstrant, kterého policisté zatkli a pak mučili v podzemí budovy, kde sídlila rumunská televize. Žalobu podal i spolek 21. prosince 1989, který sdružuje pozůstalé po demonstrantech zabitých při Ceaušeskově pádu.

Evropský soud pro lidská práva tehdy rumunskému státu nařídil, aby odškodnil vdovu po zabitém demonstrantovi částkou 30 tisíc eur (přes 800 tisíc korun) za morální újmu. Mučenému demonstrantovi přiznal náhradu 15 tisíc eur (406 tisíc korun).