Ve Vídni se v pátek uskutečnily konzultace ministrů zahraničí zemí, které usilují o řešení syrské krize. Z jednání šéfů diplomacií USA, Ruska, Saúdské Arábie a Turecka podle prvních informací nevyplynul žádný konkrétní závěr. Americký ministr zahraničí John Kerry jen řekl, že schůzka byla "konstruktivní a produktivní". Jeho ruský kolega Sergej Lavrov prohlásil, že chce, aby se do budoucích rozhovorů o Sýrii zapojil také Írán a Egypt.

V Sýrii se bojuje pátým rokem a o život už přišlo na 250 tisíc lidí. Útěk milionů Syřanů výrazně ovlivnil současnou uprchlickou krizi v Evropě.

Ve Vídni nejdříve jednali ministři zahraničí Spojených států, Saúdské Arábie a Turecka John Kerry, Ádil Džubajr a Feridun Sinirlioglu. Ruský ministr Sergej Lavrov se k nim připojil později. Došlo i na bilaterální schůzku mezi USA a Ruskem.

Rusko, které je ve čtveřici jediným spojencem syrského režimu, prosazuje, aby byl do konzultací zapojen Írán, s čímž zásadně nesouhlasí Saúdská Arábie. Rusko a USA se podle Kerryho shodují, že výsledkem jednání by měla být dohoda o "sjednocené, sekulární a pluralistické Sýrii, kterou bude řídit vláda vybraná jejími občany".

Kerry přiznal, že hlavní překážkou k rychlé dohodě je spor o roli syrského prezidenta Bašára Asada. V úterý ho v Moskvě přijal ruský prezident Vladimir Putin, který ve čtvrtek řekl, že Asad souhlasí se zahájením dialogu s politickými odpůrci. Lavrov dnes prohlásil, že by mělo být "na syrském lidu", aby rozhodl, jaký bude Asadův osud.

Kerry hodlá v diplomacii pokračovat a ještě dnes má odletět do Jordánska. Odtud bude pokračovat do Saúdské Arábie.

Lavrov v pátek v rozhovoru s ruskou televizí prohlásil, že se Rusko a Jordánsko dohodly, že spolu budou koordinovat vojenské akce v Sýrii. Rusové se zapojili do bombardování cílů v Sýrii na konci září a již nyní úzce spolupracují s vládami v Iráku, Sýrii a v Íránu. Tyto země jsou součástí šíitské aliance, která sleduje jiné cíle než koalice pod vedením Spojených států, poznamenala agentura Reuters. Jordánsko je naopak sunnitskou zemí a je blízkým spojencem Washingtonu. Dohoda Ammánu a Moskvy tak může znamenat určité změny v aliancích, které se v syrském konfliktu angažují.

"Armády obou zemí se dohodly, že budou koordinovat své kroky prostřednictvím střediska sídlícího v Ammánu," uvedl Lavrov. "Domníváme se, že se mohou připojit i další země, které se chtějí podílet na boji proti teroristům," dodal ruský ministr.