Německá vláda v úterý podle očekávání schválila vojenskou operaci proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii a také v Iráku. Informovala o tom agentura DPA s tím, že záležitost musí nyní posoudit parlament, od kterého se ale hladký souhlas rovněž předpokládá.

Německo do bojů nasadí 1200 vojáků, průzkumná letadla Tornado, tankovací letoun a vojenskou fregatu. Mandát mise bude prozatím omezen na dvanáct měsíců.

Podle navrženého mandátu je cílem vojenské operace zastavení teroristických aktivit IS. Vláda kancléřky Angely Merkelové chce vysláním jednotek podporovat vojenské úsilí mezinárodní aliance, jejíž součástí je 64 států. O spolupráci s jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada vládní usnesení nemluví.

Berlín umožní nasazení vojáků na území Sýrie a Iráku, kde působí ozbrojenci IS. Kromě toho ale německá armáda bude moci působit i na území těch členů mezinárodní aliance, kteří s tím vysloví souhlas.

Prezident Miloš Zeman rozhodnutí německé vlády podporuje. "Je jedině dobře, že se země zapojují do boje s takzvaným Islámským státem, to znamená takový krok má podporu pana prezidenta," uvedl Ovčáček. Připomněl také Zemanův projev na Valném shromáždění OSN, kde český prezident vyzval ke společné mezinárodní akci proti Islámskému státu.

Německo hledá na zimu ubytování pro uprchlíky. Mezi návrhy jsou kasárna, bunkry i Orlí hnízdo - čtěte ZDE

Operace je omezena na jeden rok, což je podle agentury DPA běžný postup. V případě potřeby lze nasazení vojáků prodlužovat, každé prodloužení ale bude vyžadovat opětovné schválení Spolkovým sněmem. V tom nyní jasně převažují stoupenci vojenského zásahu, souhlasí s ním vládní konzervativci i sociální demokraté.

Opoziční Zelení jsou v otázce nasazení armády rozdělení, jednoznačně proti je pouze opoziční Levice. Její poslanci vyslovili obavy, že použití armády bez mandátu OSN by mohlo znamenat porušení německé ústavy.

Němečtí vojenští představitelé přitom očekávají, že boje proti IS potrvají několik let. "Předpokládám, že boj, pokud bude veden vážně, může trvat hodně přes deset let," řekl v pondělí šéf svazu německých vojáků André Wüstner. Dodal, že radikálové z hnutí IS nejsou jen v Iráku a v Sýrii, ale i v celé severní Africe. Wüstner zároveň zdůraznil, že proti islamistům je třeba nasadit nejen vojenské prostředky; nutné je také dosáhnout dohody mezi všemi státy, které mají v oblasti své zájmy.