Europoslanci a členské státy EU se v pondělí dohodli na první unijní směrnici o kybernetické bezpečnosti, která bude po internetových společnostech jako Google či Amazon žádat informace o případných vážných bezpečnostních incidentech.

Pokud tak neučiní, budou čelit sankcím. Místopředseda Evropské komise pro digitální trh Andrus Ansip k připravovanému právnímu předpisu řekl, že pomůže posílit důvěru zákazníků v internetové služby, především pak ty nadnárodní, uvedla v noci na úterý agentura Reuters.

"Internet nezná hranice, problém v jedné zemi tak může mít dominový efekt ve zbytku Evropy. To je důvod, proč potřebujeme celounijní řešení kybernetické bezpečnosti. Tato dohoda je v tomto směru důležitým krokem," řekl Ansip po pětihodinovém jednání mezi představiteli členských zemí a Evropským parlamentem.

Připravovaná směrnice, která reaguje na obavy z kybernetických útoků, určuje bezpečnostní i ohlašovací závazky společností v rizikových oblastech, jako jsou doprava, energetika, zdravotnictví či finance.

Internetové firmy ale budou předmětem méně přísnějších povinností než například letiště nebo provozovatelé produktovodů. Podle směrnice společnosti jako Google, Amazon, eBay či Cisco budou muset nahlásit vážné bezpečnostní incidenty národním úřadům, které budou mít pravomoc uvalit na firmy sankce, pokud dané závazky nesplní.