Návrh konečné dohody na konferenci OSN o klimatických změnách v Paříži bude předložen až v sobotu. Novinářům to řekl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem. Původně chtěla Francie předložit konečný návrh už do dnešního večera, prodloužení summitu se ale čekalo.

"Jsme téměř u cíle. Jsem optimistický," uvedl Fabius s tím, že návrh předloží v 09:00 SEČ. "Jsem si jist, že návrh bude přijat a bude to velký krok vpřed pro celé lidstvo," dodal ministr. K přijetí návrhu by mohlo podle něj dojít v sobotu kolem poledne.

Už ráno agentura AFP citovala zdroj blízký Fabiusovi, podle něhož se jednání protáhnou do soboty. "Raději si chceme dát čas na konzultace s delegacemi po celý dnešní den, než předložíme konečný text, který by měl být schválen v plénu," uvedl zdroj. Podle agentury Reuters k prodloužení Francii dotlačily země kolem Číny, které nebyly spokojené s dosavadními výsledky jednání.

Konference OSN o klimatických změnách, která začala koncem listopadu a z níž by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů, se tak prodlužuje nejméně o den. Za Česko se účastní ministr životního prostředí Richard Brabec.

Už dříve bylo vzhledem k přetrvávajícím neshodám jasné, že o textu dohody týkající se snižování emisí skleníkových plynů se bude vyjednávat do poslední chvíle. Komentáře v minulých dnech proto nevylučovaly pokračování konference přinejmenším v sobotu.

Podle ministra Brabce v dohodě o klimatu stále chybí zásadní body

Delegace 195 účastnických zemí ve čtvrtek večer obdržely nový předběžný návrh konečné dohody. Text stále neřeší některé důležité sporné body, připustil Fabius, který návrh předložil. 

Jak řekl novinářům český ministr životního prostředí Richard Brabec, jedním z nich je otázka, zda budou přímo v dokumentu zakotveny konkrétní závazky jednotlivých zemí snižovat emise skleníkových plynů či způsob, jak bude možné kontrolovat plnění takových slibů.

O co nejambicióznější dohodu se na konferenci pořádané v pařížském Le Bourget snaží takzvaná "koalice sta", kam patří celá EU, ostrovní země bezprostředně ohrožené klimatickými změnami, ale také Spojené státy. Vznik takového bloku pokládá Brabec za velký pokrok proti kjótskému protokolu, který by nyní vznikající dohoda z Paříže měla po roce 2020 nahradit.