Evropská unie hodlá na vnější evropské hranice postavit stálé pohraniční jednotky. A to i v případě, že by vlády jednotlivých zemí byly proti, napsal deník Financial Times (FT). Takový krok by vedl k největšímu zásahu do suverenity evropských států od zavedení jednotné měny. Důvodem je příliv uprchlíků, kterých letos do Evropy přibylo už nejméně 1,2 milionu. 

Evropská komise přesné znění plánů zveřejní příští týden. Podle informací deníku by evropskou agenturu Frontex měly na hranicích nahradit stálé jednotky a pohraničníci. Vyplývá to z posledních vyjádření některých evropských politiků a také z dokumentů, do kterých zpravodajové FT měli možnost nahlédnout.

Příští týden se schází summit EU, kde by se téma budoucnosti schengenského prostoru mělo řešit. Některé západoevropské státy tlačí na to, aby se volný pohyb po EU omezil.

"Migrační krize ukázala omezení současné evropské hraniční agentury Frontex v tom, jak může efektivně řešit a napravit situaci na vnějších hranicích," uvedl pro FT člen Evropské komise odpovědný za migraci Dimitris Avramopulos. Dodal, že tento systém by mohl být cestou, jak schengenský prostor ochránit a posílit. 

Evropští lídři téma společné obrany hranic probírají už více než 15 let. Vždy se ale zatím ohlíželi na suverenitu jednotlivých států a snažili se návrh uzpůsobit tak, aby si státy mohly o hlídání své hranice rozhodovat samy. Nový model hraniční kontroly tedy spíš připomíná poslední zoufalý pokus, jak Schengen zachránit, píší FT.

K zavedení společné pohraniční stráže opakovaně vyzývaly Paříž a Berlín. Británie a Irsko nebudou mít povinnost se tohoto plánu účastnit.