Do Evropy letos dorazil už více než milion migrantů. Informovala o tom v úterý Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Většina lidí se na kontinent dostala přes Řecko a nejčastěji do Evropy utíkají Syřané a Afghánci. Na nebezpečné cestě za lepším životem zahynulo téměř 3700 lidí.

Milionová hranice podle IOM padla již v pondělí. Oproti loňskému roku vzrostl celkový počet migrantů přicházejících do Evropy téměř čtyřnásobně. Bilanci organizace získala součtem příchozích do vybraných hraničních členských zemí Evropské unie - Řecka, Bulharska, Itálie, Španělska, Malty a Kypru.

Zhruba 816 000 lidí přitom na kontinent přišlo přes Turecko a Řecko a většina z nich se následně vydala po takzvané balkánské stezce dál do západní a severní Evropy.

Z občanskou válkou sužované Sýrie prchlo letos do Evropy asi 455 000 lidí, dalších 186 000 uprchlíků dorazilo z Afghánistánu. Asi sedm procent běženců pochází z Iráku.

Touha po bezpečí a lepším životě v Evropě stála život téměř 3700 lidí. Většina z nich utonula při pokusu překonat Středozemní moře ze severní Afriky do Itálie či Egejské moře z Turecka na řecké ostrovy.

Už na počátku prosince oznámilo příchod miliontého migranta Německo, které se stalo v současné uprchlické krizi hlavní cílovou zemí. Tam však letos přicházeli lidé nejen z Blízkého východu a severní Afriky, ale například i z balkánských zemí, mimo jiné z Albánie, Černé Hory či Kosova.

Úřad vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) odhaduje, že příští rok bude příchod migrantů a uprchlíků do Evropy pokračovat v nezměněné intenzitě. Zástupce IOM Joel Millman ale uvedl, že počet příchozích v roce 2016 je nemožné předpovědět. Vývoj podle něj záleží na situaci v Sýrii i na zavedení plánovaných opatření na lepší ochranu vnějších hranic EU.

Už minulý týden UNHCR oznámil, že celosvětově počet lidí, kteří byli nuceni kvůli válkám, násilí, pronásledování a z dalších důvodů opustit svůj domov, letos poprvé přesáhne 60 milionů.