Dovoz zemního plynu z Evropské unie na Ukrajinu loni stoupl dvojnásobně na 10,3 miliardy metrů krychlových. Nákup plynu z Ruska Kyjev naopak prudce omezil. Oznámila to ve středu ukrajinská státní společnost pro přepravu plynu Ukrtransgaz. Většina plynu dovezeného z Evropy byla na Ukrajinu dodána přes Slovensko.

Z Ruska Kyjev loni dovezl 6,1 miliardy metrů krychlových. V předešlém roce to bylo zhruba 14,5 miliardy kubíků, zatímco z Evropy Ukrajina tehdy dovezla zhruba pět miliard metrů krychlových suroviny, citovala ze zprávy agentura Reuters.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard metrů krychlových ročně. Asi polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska.

Ukrajinská vláda, jejíž vztahy s Moskvou jsou po předloňské ruské anexi ukrajinského Krymu a povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny napjaté, uvedla, že má v úmyslu kupovat více plynu na evropském trhu. Závislost na dodávkách z Ruska naopak hodlá snižovat.

Rusko koncem listopadu přerušilo dodávky plynu na Ukrajinu, dokud Kyjev za další dodávky suroviny nezaplatí předem.

Kyjev a Moskva se rovněž soudí kvůli dohodě o tranzitu plynu, případ posuzuje soud ve Stockholmu. Člen vedení ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz ke konci loňského roku ohlásil radikální zvýšení cen za tranzit ruské suroviny přes Ukrajinu. Podrobněji se tehdy nevyjádřil. Podle odborníků ale Naftogaz jednostranně sazby zvyšovat nemůže.