Polský prezident Andrzej Duda a předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk začali přesvědčovat Evropu, aby o situaci v Polsku hovořila v klidu a bez hysterie. Návštěvou prezidenta Dudy v Bruselu začala ofenziva polské konzervativní vlády, vůči níž od minulého týdne vede Evropská komise formální proceduru zkoumající stav právního státu v zemi. 

Oba politici, kteří během tiskové konference hovořili polsky, vyzvali média i kolegy z jiných zemí, aby v diskusi o situaci v Polsku věnovali větší pozornost faktům a nikoli emocím a zkresleným mediálním výpovědím. U Tuska, který byl až do předloňského roku hlavním soupeřem Jaroslawa Kaczyńského, šéfa dnes vládnoucí strany Právo a spravedlnost, byla vidět jasná snaha bránit svoji vlast a zároveň nezavdat příčinu k tomu, aby ho někdo obvinil z toho, že Polákům straní.

Polské politiky včetně opozice urážejí některé velmi ostré výroky evropských kolegů. Poláci zastávají názor, že polská demokracie ohrožena není a že mají sílu na to si své záležitosti vyříkat sami. "Pane prezidente, nepřehánějme to s komentáři v Polsku i v Evropě. Polsko nemá v Bruselu ani v Evropě nepřátele," řekl Tusk, který do Varšavy i do dalších hlavních měst vyslal jasný signál, že je třeba uklidnit a zracionalizovat debatu o Polsku.

Polským euroskeptikům, opírajícím své argumenty často o otázky bezpečnosti, jasně vzkázal: "Polský zájem, polská budoucnost a polská bezpečnost jsou závislé do velké míry na tom, jak sjednocená a silná bude Evropa," řekl Tusk.

Prezident Duda také vyzval evropské kolegy k věcné diskusi o tom, co se děje v Polsku. V souvislosti se zmínkou o britských návrzích na reformu EU Duda řekl, že budoucností je Evropa národních států. "Máme pochopení pro část britských požadavků, protože Britové podobně jako my chtějí, aby s nimi bylo jednáno s úctou a vážností," řekl Duda.

Podle Dudy se v Polsku neděje nic neobvyklého a je jen důkazem demokracie, že je možné vyměnit vládu po svobodných volbách. "Po volbách jsou spory v každé zemi, ale v našem případě to není spor o naše členství v EU či o naši pozici v Evropě nebo o přístupu k Evropě, ale spory mají vnitřní charakter," řekl Duda.

Debata o Polsku není podle Tuska na agendě žádného z připravovaných summitů EU. V úterý ovšem bude polskou pozici obhajovat v Evropském parlamentu premiérka Beata Szydlová. Ta by měla ráno posnídat s předsedou europarlamentu Martinem Schulzem, který politické změny, jež nová vláda zavádí, přirovnal k puči a "putinizaci" Polska.

Šéf polské opoziční strany Nowoczesna.pl Ryszard Petru je v pondělí na návštěvě Nizozemska. Polská ekonomika se snaží vstřebat páteční šok, kdy kvůli politickým změnám ratingová agentura S&P snížila hodnocení země o jeden stupeň. Hlavní index varšavské burzy WG20 v pondělí od začátku obchodování do dvanácté hodiny klesl o 1,63 procenta. Kurz zlotého vůči euru stoupl na aktuálních 4,47 PLN za jedno euro.