Nejméně šest lidí utrpělo v sobotu večer zranění v přístavním městě Dover na jihu Anglie, kde vypukly potyčky mezi pravicovými odpůrci přistěhovalectví a jejich oponenty.

Střety mezi oběma tábory trvaly několik hodin, než policie zjednala pořádek. Devět lidí přitom bylo zatčeno, informují britská média. V neděli ráno už byl Doveru klid.

Při výtržnostech létaly vzduchem cihly a zápalné lahve. Jeden z účastníků potyček skončil podle policie se zlomenou rukou, zranění dalších pěti lidí jsou lehká.

Do Doveru se v sobotu sjelo několik set antifašistů, aby se postavili účastníkům ohlášené demonstrace proti uprchlíkům.

Vyara Gylsenová, která patří k táboru antifašistů, řekla, že potyčky nastaly, když se skupině příslušníků krajní pravice podařilo protrhnout policejní kordon, který obě skupiny odděloval. Pravicoví demonstranti pak začali na oponenty útočit tyčemi, holemi a lahvemi, z druhé strany začaly létat cihly.

"Dlouho to bylo jenom postávání, protože policii se dařilo zabránit kontaktu. Pak si ale fašisté našli průchod a začal boj," citoval Gylsenovou list The Guardian. Podle Gylsenové utrpělo dost lidí zranění hlavy.

"Byl to jeden z nejtvrdších protestů, kterého jsem se zúčastnila," řekla.

Antifašisté se na místo sjížděli také autobusy, některé z nich skončily s rozbitými okny, na jednom se objevil krví nakreslený hákový kříž.

Policie oznámila, že zabavila přes 20 zbraní včetně nožů, tyčí, skla a kladiv. Na demonstraci i na potíže byla připravena, protože předem vyzvala občany Doveru, aby počítali s problémy a zpožděním na silnicích po celou sobotu.

"Bude to větší demonstrace než ty nedávné a ve městě bude větší množství policistů. Jejich úkolem bude zajistit klidný protest a bezpečnost a omezit dopad na místní občany," stálo v policejním prohlášení.

Podle Duncana Cahilla z antirasistické organizace Naděje, ne nenávist demonstraci vedli ultrapravičáci z Národní fronty, k níž se hlásí neofašisté a rasisté. Proti nim se do ulic vydali aktivisté z organizace Postavte se rasismu.

Britská vláda se z obav z přetížení sociálního systému pokouší omezit migraci jak z Evropské unie, tak z jiných částí světa. Doverem projíždí většina z uprchlíků mířících do Británie z francouzského Calais, které je od britských břehů vzdáleno jen 34 kilometrů.