Nová slovenská vláda by měla nastoupit do úřadu příští týden ve středu nebo ve čtvrtek. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení předsedy sociálních demokratů (Směr-SD) a premiéra Roberta Fica, jehož strana obsadí v příští koaliční vládě složené ze čtyř stran většinu postů.

"Všichni bychom nepochybně uvítali, pokud by nová vláda vznikla ve středu večer nebo ve čtvrtek ráno," řekl novinářům Fico, který v uplynulých čtyřech letech stál v čele jednobarevného kabinetu Směru-SD.

Ustavující schůze parlamentu, na které poslanci zvolení ve volbách 5. března složí slib a zvolí nové vedení sněmovny, se uskuteční ve středu. "Pokud se tato schůze uskuteční standardním způsobem, tak hned po ukončení schůze by současná vláda podala demisi," uvedl Fico.

Strany vznikající koalice, a to Směr-SD, nacionalistická Slovenská národní strana, Most-Híd a Síť, jména svých kandidátů na posty ve vládě dosud oficiálně neoznámily. Směr-SD, který volby vyhrál se značným náskokem před svými budoucími koaličními partnery, obsadí z 15 křesel v kabinetu devět míst včetně postu premiéra. Očekává se, že vládu povede nadále Fico, ministrem zahraničí by měl zůstat Miroslav Lajčák a své dosavadní funkce si podle medií udrží i současní ministři financí Peter Kažimír či vnitra Robert Kaliňák.

Zástupci budoucí čtyřkoalice se dříve v tomto týdnu dohodli na základu programového prohlášení nové vlády a v příštích dnech by měli připravit návrh koaliční smlouvy.

Čtveřice stran nové koaliční vlády získala ve volbách dohromady 85 křesel ve 150členné sněmovně. Tři z deseti zvolených poslanců nejmenší parlamentní strany Síť ve čtvrtek podle očekávání oznámili odchod ze strany na protest proti její spolupráci se Směrem-SD. Vládu nehodlá podpořit ani jeden z poslanců strany Most-Híd. Navzdory tomu bude mít čtyřkoalice ve sněmovně potřebnou většinu.

Cestu k vytvoření nové vlády po parlamentních volbách, které skončily patem a ve kterých křesla ve sněmovně získalo až osm politických stran a hnutí včetně krajní pravice, otevřelo rozhodnutí stran pravého středu Most-Híd a Síť vyjednávat s Ficovou stranou o povolební spolupráci. Most-Híd a Síť jednání se Směrem-SD nejprve odmítly, otočily ovšem poté, co padla možnost vzniku široké pravicové koalice.