Belgická policie zasahovala v pátek v bruselské čtvrti Schaerbeek. Z místa se během operace ozvaly postupně tři výbuchy, ty byly ale podle starosty čtvrti Bernarda Clerfayta součástí policejní akce. 

Podle informací agentury Reuters belgická policie "neutralizovala" jednoho muže, který měl u sebe batoh. Policie podezřelého postřelila, neboť se obávala toho, že by mohla být v batohu bomba. Podle několika vlámskojazyčných médií však muž nebyl terorista. Údajně pouze nerozuměl francouzsky a neuposlechl pokynů policie.

Okolí zásahu v Schaerbeeku policie neprodyšně uzavřela. Podle agentury DPA byli na místě těžce ozbrojení a maskovaní příslušníci bezpečnostních složek i vojenská vozidla.

Prokurátor později uvedl, že kromě muže ve čtvrti Schaarbeek zadržela v pátek policie ještě další dvě osoby podezřelé z napojení na muže zadrženého ve Francii. Jednoho dopadla v bruselské čtvrti Forest, druhého ve čtvrti Saint-Gilles. První z nich při akci utrpěl lehké střelné zranění na noze.

Během čtvrtečních razií belgické úřady zadržely šest podezřelých osob.

Tři ze zadržených už bruselská prokuratura propustila. Tři další ale zůstávají nadále ve vazbě, a to kvůli napojení na Francouze Redu Kriketa zadrženého ve čtvrtek večer na pařížském předměstí Argenteuil. Toho úřady podezřívají z přípravy teroristického útoku.

Ve čtvrti Schaerbeek, která je společně s Molenbeekem považována za centrum radikálů, se dlouhou dobu schovával i terorista Salah Abdeslam. Právě do Schaerbeeku si také objednali taxi útočníci, kteří spáchali atentáty v úterý v Bruselu. Na místě bylo podle očitých svědků obrovské množství policistů. Obyvatelům bylo doporučeno, aby odstoupili od oken a nevycházeli z domovů.

Razie pokračují již od čtvrtka, kdy podle informací deníku De Standaard belgická policie zatkla také muže zachyceného bezpečnostními kamerami vedle Khalida El Bakraouiho, sebevražedného atentátníka, který aktivoval bombu v bruselském metru. Jasná zatím není identita jednoho ze tří podezřelých z letiště, který se na rozdíl od dvou zbylých neodpálil a z místa činu uprchl.

Podle agentury Reuters americké protiteroristické složky měly Brahima Bakraouiho na seznamech podezřelých osob již před listopadovými pařížskými atentáty, které si vyžádaly 130 mrtvých. Jeho bratr Khalid se na seznamy dostal bezprostředně po těchto útocích.

V pátek také belgická prokuratura potvrdila identitu druhého sebevražedného atentátníka z bruselského letiště. Byl jím Najim Laachraoui, narozen 18. května 1991. Ten je známý jako člověk, který útočníkům vyráběl bomby.  

Do hledáčku policie se dostal v souvislosti s pařížskými útoky. Jeho DNA se totiž našla na zbytcích výbušných zařízení v pařížské koncertní síni Bataclan a u stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis, kde se odpálili tři sebevražední atentátníci.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon, ministr spravedlnosti Koen Geens a ministr zahraničí Didier Reynders v pátek před několika parlamentními výbory vysvětlovali nedorozumění s Tureckem. To vyhostilo ze země v roce 2015 jednoho ze sebevražedných útočníků – Ibrahima Barkraouiho – s tím, že ho chytilo při snaze dostat se do Sýrie. Belgické úřady ale vráceného muže, kterého přitom samy dříve stíhaly za střelbu po policistech, ani nevyslechly.

Podle Reynderse Belgie nevěděla, proč byl Bakraoui z Turecka vyhoštěn. Turecké úřady to v upozornění o vyhoštění neuvedly.

Abdeslam odmítá dál vypovídat

Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens v pátek v parlamentu také uvedl, že zadržený Salah Abdeslam odmítá od úterních útoků s belgickými vyšetřovateli spolupracovat. 

"Po útocích na (letišti) Zaventem a ve stanici (metra) Maalbeek nechce už Salah Abdeslam mluvit," uvedl Geens.

Podle informací zpravodajského serveru Politico belgičtí vyšetřovatelé po zatčení Abdeslama vyslýchali pouze jednu hodinu. Neptali se ho údajně na možné plánované teroristické útoky, a to navzdory tomu, že v domě ve čtvrti Schaarbeek, kde se ukrýval, našli zbraně a rozbušky. S výslechem prý totiž začali chronologicky, a ptali se ho tak nejprve na teroristické útoky v Paříži. Ohled prý brali také na to, že byl po operaci postřelené nohy ještě zesláblý.

Francie zmařila další útok

Ve čtvrtek také Francouzi zadrželi muže, který zřejmě připravoval další útok. Sdělil to francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Příprava útoku byla podle něj v "pokročilém stadiu" a podařilo se mu zabránit. V místě zatčení podle médií pokračují razie a působí pyrotechnici.

Početné policejní síly v místě zatčení u třídy Général Delambre evakuovaly více bytů a zablokovaly několik ulic v okruhu asi 200 metrů. Obyvatelé byli vyzváni, aby nevycházeli. Na místo dorazili pyrotechnici.

"Policisté mají na hlavě kukly. Vzhledem ke kontextu (atentátů v Bruselu) mají lidé strach. Můj syn mi řekl, že zítra nechce jít do školy," citoval deník Le Parisien jednoho z obyvatel.

Úspěch hlásí i německá policie, které se podařilo zadržet Samira E., o němž je známo, že patří k salafistům. Podle Spiegelu byl v létě 2015 zadržen Turky, stejně jako útočník z bruselského metra Khalid El Bakraoui. Němečtí vyšetřovatelé se teď snaží zjistit, zda (a jak úzké) měl v Německu zadržený Samir E. na Khalida El Bakraouiho vazby. Kromě Samira údajně zadržela ještě jednoho muže.

Tím má být podle informací televizní stanice ARD 28letý Maročan, kterého zastavila policejní hlídka při rutinní kontrole dokladů. Policisté zjistili, že jde o osobu, která má zákaz vstupu do schengenského prostoru volného pohybu a která je trestně stíhaná v Itálii a v Německu.

Podle týdeníku Der Spiegel měl muž v den bruselských útoků dostat dvě podezřelé SMS. Jedna zpráva obsahovala jméno atentátníka z metra Khalida El Bakraouiho a ve druhé bylo jediné, francouzské slovo - "fin", tedy konec. Tato druhá SMS byla odeslána tři minuty před výbuchem ve stanici Maalbeek bruselské podzemní dráhy.

Do Bruselu přiletěl John Kerry

Uctít památku obětí do Bruselu přijel americký ministr zahraničí John Kerry. Přijel rovnou z moskevské návštěvy.

Kerry se v Bruselu zastal belgických úřadů, které někteří kritizují za údajná selhání v boji proti terorismu. Prohlásil, že belgická vláda jednala před útoky dostatečně důrazně.

"Tato vláda je v úřadu rok a v boji proti terorismu postupuje velmi energicky," řekl Kerry po setkání s belgickým premiérem Charlesem Michelem v Bruselu. A dodal, že USA poskytnou Belgii vše, co bude potřebovat k vyšetření atentátů.

Kerry navštívil loni v listopadu krátce po teroristických útocích v Paříži také francouzského prezidenta Françoise Hollanda.

Od čtvrtečního večera platí v Belgii místo čtvrtého opět třetí, tedy druhý nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření. Vedoucí krizového štábu to zdůvodnil tím, že hrozba teroristického útoku už není bezprostřední.

Mimo provoz bude i v pátek letiště Zaventem. Pro osobní dopravu by se mohlo otevřít nejdříve v pondělí.