Vyšetřovatelé v několika evropských zemích postupně rozmotávají klubko nových informací a zjištění, které propojují listopadové útoky v Paříži s teroristickými údery na letiště a metro v Bruselu z minulého týdne.

S některými útočníky z Bruselu a Paříže se zřejmě znal i džihádista Reda Kriket. Ten připravoval další údery ve francouzské metropoli, píše server France 24.

Vyšetřovatelé jsou na stopě propojené sítě teroristických buněk. Nadále ale neznají její opravdový význam, doplňuje pak americký list Wall Street Journal. Zatýkání podezřelých osob, které byly údajně v kontaktu s teroristy z Paříže a Bruselu, se během velikonočního víkendu nevyhnulo ani Nizozemsku a Itálii.

Jak jsou propojeny útoky v Paříži a Bruselu?

Stále více důkazů ukazuje na propojení mezi útoky v Paříži a Bruselu. Například DNA sebevražedného atentátníka z bruselského letiště Najima Laachraouia se našla také na pásech s bombami, které teroristé použili při listopadových útocích v Paříži, a to jak v koncertní síni Bataclan, tak na stadionu Stade de France.

Policisté se domnívají, že právě Laachraoui měl na starosti přípravu bomb.

Také Salah Abdeslam, který se měl původně odpálit na stadionu Stade de France, byl zřejmě v kontaktu s atentátníky v Bruselu. Abdeslam, který po pařížských útocích utekl do Belgie, se zřejmě ukrýval v bytě, jejž pronajali bratři Chálid a Brahim El Bakraouiovi v bruselské čtvrti Forest. Oba bratři se minulý týden odpálili v Bruselu – v metru (Chálid) a na letišti (Brahim).

Policie v Paříži zmařila nový atentát

Vyšetřovatelé se podle francouzského tisku domnívají, že útočníky z Paříže a Bruselu znal také čtyřiatřicetiletý Reda Kriket, který připravoval další atentáty v Paříži.

Francouzská policie Kriketa minulý týden zatkla na pařížském předměstí. Během razie v jeho bytě se podařilo najít výbušniny a několik zbraní, a to včetně kalašnikovů. "Zmařený útok byl v pokročilé fázi," řekl k tomu francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Kriket patřil do bruselské džihádistické buňky pojmenované "Zerkani", a to po radikálovi Chalídu Zerkanim ze čtvrti Molenbeek. Právě Zerkaniho belgické úřady považují za vůbec "největšího verbíře džihádu v Belgii".

Touto buňkou prošel například i údajný mozek atentátů v Paříži Abdelhamid Abaaoud, ale také zmíněný Najim Laachraoui.

Loni v létě byl Kriket v nepřítomnosti odsouzen za verbování lidí v rámci sítě "Zerkani" na deset let, ve stejném procesu byl mozek pařížských atentátů Abaaoud také v nepřítomnosti odsouzen na 20 let.

Zatčení Kriketa a následné vyšetřování pak přivedlo policii na stopu dalších džihádistů. V Rotterdamu bezpečnostní složky zatkly hned tři podezřelé, které vyšetřují kvůli napojení na Kriketa. Jedním ze zadržených je i dvaatřicetiletý Anis B. Ten dříve bojoval v Sýrii pro Islámský stát, poté se prý s Kriketem přímo podílel na přípravě nových úderů v Paříži.

Zatýkalo se také v Itálii. Za mřížemi skončil Džamál Eddine Ouali, který údajně džihádistům opatřil falešné doklady. Mezi jeho "klienty" zřejmě patřil také zmíněný Salah Abdeslam, který se zapojil do pařížských atentátů. Policie nyní prověřuje, zda Ouali opatřil falešné doklady také pro útočníky z bruselského letiště a metra.

Všechna tato zatčení ukazují, že patrně existuje rozsáhlejší síť odhodlaných džihádistů, a to také za hranicemi Belgie a Francie. "Likvidujeme teroristickou síť, která spáchala atentáty v Paříži a v Bruselu," uvedl minulý týden francouzský prezident Francois Hollande. Přesto podle něj existují další sítě, a proto hrozba útoku nadále přetrvává.