Skotská národní strana (SNP) premiérky Nicoly Sturgeonové zvítězila ve čtvrtečních volbách do skotského parlamentu. Konečné výsledky přinesl zpravodajský web britské BBC. Labouristé, kteří v minulosti skotské politice dominovali, utrpěli porážku a skončili až na třetím místě za konzervativci. Labouristická strana naopak zvítězila ve Walesu, druhá skončila velšská strana Plaid Cymru a do rady se dostala i protiunijní strana UKIP.

Ve 129členném skotském parlamentu obsadí SNP 63 křesel. Přišla tak sice oproti stávajícímu stavu o šest křesel, i přesto první skotská ministryně Sturgeonová už vítězství označila za "historické". Aby mohla SNP sestavit většinovou vládu, bude muset do koalice přizvat další stranu. Podle analytiků jí budou pravděpodobně zelení, s nimiž by SNP získala v parlamentu většinu 69 hlasů.

"SNP vyhrála tři po sobě jdoucí skotské parlamentní volby. To se nikdy v historii skotského parlamentu nestalo. Dnes jsme tvořili dějiny," uvedla Sturgeonová, jejíž strana v předloňském referendu podporovala vyhlášení nezávislosti Skotska.

Na druhém místě ve volbách skončili se ziskem 31 křesel konzervativci britského premiéra Davida Camerona. Až na třetí místo tak odsunuli labouristy, kteří vedli od roku 1999 do roku 2007 čtyři skotské vlády. Levicová strana předsedy Jeremyho Corbyna získala 24 křesel.

Předsedkyně skotských labouristů Kezia Dugdaleová už přiznala porážku a přičetla ji mimo jiné trvajícímu rozdělení skotských voličů v otázce samostatnosti.

Premiér Cameron na Twitteru pogratuloval předsedkyni skotských konzervativců Ruth E. Davidsonové k "historickému výsledku". "Je vůdkyní, která se postaví SNP a Skotsku dá silnou opozici," uvedl.

Do skotského parlamentu se dostali ještě zelení (6 křesel) a liberální demokraté (5 křesel).

Stále se sčítají hlasy z voleb do rad ve městech a hrabstvích v Anglii, do regionální rady Severního Irska i z boje o křeslo londýnského starosty, v němž byl favoritem muslim pákistánského původu Sadiq Khan.

Welšskou radu ovládli labouristé, uspěla i protiunijní UKIP

Volby do regionální rady ve Walesu vyhrála dosud vládnoucí Labouristická strana. Po rozdělení všech 60 křesel o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Druhé místo obsadila velšská strana Plaid Cymru (PC). Poprvé se do rady dostali i poslanci protiunijní a protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Labouristé v radě získali 29 křesel, a oproti současnému stavu si tak o jedno křeslo pohoršili. O jednoho poslance navíc naopak získala PC (12 křesel). Kromě nich se do welšské rady dostali na třetím místě konzervativci britského premiéra Davida Camerona (11 křesel) a liberální demokraté (1 křeslo).

Čtvrtou nejsilnější stranou se sedmi zástupci se stala UKIP, na jejíž kandidátce se do rady dostali mimo jiné i bývalí konzervativní poslanci britského parlamentu Mark Reckless a Neil Hamilton. Právě Hamiltonův návrat do politiky vyvolal v médiích značnou pozornost.

Hamilton se totiž v 90. letech zapletl do korupční aféry. Majitel londýnského luxusního domu Harrods Mohammed al-Fayed mu údajně platil za to, aby v parlamentu kladl otázky, na které potřeboval al-Fayed znát odpověď. V roce 1997 přišel Hamilton o poslanecké křeslo a následně se z veřejného života stáhl.

"Vrátil jsem se do politiky kvůli jedné jediné věci, abych osvobodil naši zemi z okovů Evropské unie," uvedl po zvolení Hamilton. Předseda UKIP Nigel Farage na Twitteru vyzval předsedu své strany ve Walesu Nathana Gilla, aby vedl v regionu kampaň za takzvaný brexit, tedy odchod Británie z EU. Britové budou o setrvání v Evropské unii hlasovat 23. června.