Téměř tři čtvrtiny Němců se obávají, že jejich zemi zasáhne islamisticky motivovaný teroristický útok. Ukázal to průzkum společnosti Infratest dimap, jehož závěry ve čtvrtek zveřejnila rozhlasová stanice WDR. Podle velké části Němců neberou politici hrozbu radikálního islámu dostatečně vážně.

V průzkumu 72 procent dotázaných uvedlo, že se obávají teroristického útoku islamistů. Je to vůbec nejvyšší zaznamenaná hodnota, před měsícem mělo podobné obavy 67 procent Němců. Tři z pěti dotázaných jsou také přesvědčeni, že zavedené strany se nestarají o obavy občanů z islámských radikálů.

Průzkum také ukázal na obavy Němců z příchodu statisíců uprchlíků převážně z muslimských zemí, kteří loni dorazili do země. Podle 52 procent lidí kvůli migrantům příliš vzroste vliv islámu v Německu. Podle 44 procent se výrazně změní způsob života, na jaký byli Němci zvyklí.

Podle průzkumu tři z pěti Němců nesouhlasí s tvrzením, že islám patří k Německu. Nejvíc se proti islámu vymezují starší lidé, ve skupině od 65 let by islám za součást německé společnosti označila jen čtvrtina dotázaných. Naopak mezi lidmi od 18 do 34 let je společnost rovnoměrně rozdělena na ty, podle nichž je islám součástí Německa, a na ty, kteří mají opačný názor.

Zastánci toho, že je islám součástí Německa, převažují pouze mezi voliči Zelených. U ostatních stran mají převahu odpůrci tohoto výroku, nejsilněji se proti němu vymezují voliči pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD). Strana na konci dubna v připravovaném programu pro volby do Spolkového sněmu v roce 2017 vyzývala k omezení veřejných projevů islámu v zemi.