Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil na Twitteru, že letoun s pilotkou Nadijou Savčenkovou, která byla propuštěna na svobodu, přistál v Kyjevě. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že propuštění bylo motivováno humanitárními důvody a pomůže zmírnit napětí na Ukrajině. 

"Chci požádat o odpuštění všechny matky, jejichž děti se nevrátily. Já sama se vracím živá. Nemohu vám vrátit mrtvé, ale jsem připravena položit na bojišti za Ukrajinu život. Udělám vše pro to, aby se každý vězněný mladý člověk dostal na svobodu. Žádný ukrajinský hrdina nesmí zemřít," byla první slova Savčenkové na letišti.

Ruská prokuratura Savčenkovou vinila z podílu na vraždě dvou ruských novinářů. A soud ji následně poslal na 22 let do vězení. Ona od počátku jakoukoliv vinu odmítala.

Pilotka padla do zajetí separatistů v červnu 2014 v Donbasu. Posléze byla převezena do Ruska. "Koukám a jde tam nějaká ženská v uniformě. Tak povídám, odlož ten samopal, už jsi doválčila," popisoval v ruské televizi jeden z bojovníků tzv. Luhanské lidové republiky okolnosti zajetí Savčenkové. Kdyby věděl, co se kolem této paličaté důstojnice ukrajinské armády bude následující dva roky odehrávat, možná by ji nechal jít.

Tehdy 32letá pilotka ukrajinského vojenského letectva padla do zajetí praporu Zarja, kterému velel pozdější "prezident" LNR Igor Plotnickij. Pro separatisty byla cenným úlovkem, žena a důstojnice, to se dalo propagandisticky dobře využít. Nakonec Savčenkové vybrali roli obviněné ze smrti dvou ruských novinářů. Ti zahynuli při ostřelování separatistického kontrolního stanoviště nedaleko místa, kde byla zajata Naděžda Savčenková. "Problém byl, že šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin oznámil, že byla zadržena návodčí, která bombardování koordinovala. A pak už nemohl couvnout," říká jeden z advokátů Naděždy Savčenkové Ilja Novikov.

Obhajoba se u soudu snažila dokázat, že ve skutečnosti byla Savčenková zajata několik hodin předtím, než zahynuli ruští novináři, soudce ale zůstal neoblomný. Stejně tak přijal vysvětlení ruských úřadů, že Savčenková se na ruském území ocitla dobrovolně. Ukrajinská politička ze svého soudu udělala show a sama se stala ikonou proukrajinských aktivistů. Pokud Alexandr Bastrykin počítal s rychlým, ukázkovým procesem, zjevně se přepočítal.

Savčenková několikrát zahajovala a ukončovala hladovky, zpívala ukrajinskou hymnu a při vynesení rozsudku zpívala posměšnou lidovou píseň o soudcích.

V listopadu 2014 byla také zvolena do ukrajinského parlamentu za stranu Baťkivščina bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Následně byla zvolena i do Parlamentního shromáždění Rady Evropy, takže udržela pozornost i na mezinárodní aréně. Z vězení dokonce Savčenková předložila i návrh zákona, který byl následně přijat. Pojednával o tom, že den strávený ve vazbě by se zadrženému měl v případě odsouzení započítávat jako dny dva. Motivovala to tím, že podmínky vazby jsou podstatně horší než ve vězení a že podmínky na Ukrajině určitě nebudou lepší.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Naděžda Savčenková zjevně nehodlá politiku opustit. Někteří moskevští experti s jistou dávkou škodolibosti prorokují, že paličatá pilotka způsobí prezidentu Petru Porošenkovi tolik potíží, že bude litovat, že se vůbec snažil o její propuštění. Ovšem Savčenková také může záhy zjistit, že kvůli tvrdohlavosti lze snadno přijít i o hrdinskou aureolu.