Severoatlantická aliance spustí novou námořní bezpečnostní operaci ve Středozemním moři s názvem Sea Guardian (Mořský strážce). V sobotu to na summitu NATO řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

Aliance chce podle něj v centrálním Středomoří úzce spolupracovat s loďmi operace Sophia, kterou Evropská unie reagovala na migrační krizi.

Rozsah nové alianční operace bude podle Stoltenberga široký - od sběru zpravodajských informací přes boj s terorismem až po výcvikové možnosti.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Konkrétní úkoly budeme definovat podle konkrétních potřeb," uvedl Stoltenberg s tím, že nyní si plánovači NATO sednou se svými partnery z EU, aby zjistili, jak nejlépe kombinovat možnosti obou organizací.

Stavět přitom NATO i unie mohou na úspěšné vzájemné spolupráci v Egejském moři, kde alianční plavidla pomáhají úsilí EU zastavit příliv uprchlíků z Turecka do Řecka. To se v zásadě podařilo, také v důsledku jarní dohody mezi unií a Ankarou.

Do středu pozornosti EU se tak opět dostala migrační trasa v centrálním Středomoří, kde především z Libye míří k italským břehům stále přibližně stejné počty především ekonomických migrantů jako loni.

Radarové letouny

Aliance se chystá podpořit i koaliční vojska bojující proti Islámskému státu (IS). Na Blízký východ vyšle radarové letouny AWACS, které budou poskytovat přímou podporu silám široké mezinárodní koalice.

Klíčový pro úspěch boje s IS je podle šéfa NATO výcvik iráckých bojovníků přímo v Iráku. Do Bagdádu proto aliance brzy vyšle tým, který začne s plánováním výcviku a s podporou reforem bezpečnostního sektoru, o které NATO už před několika měsíci požádala irácká strana.

Větší zapojení aliance do boje s teroristickou organizací, která dál ovládá části Iráku a Sýrie, v sobotu žádal také americký prezident Barack Obama. "Dál také budeme cvičit stovky iráckých důstojníků v Jordánsku," zdůraznil v sobotu Stoltenberg s tím, že NATO podporu této klíčové blízkovýchodní zemi posílí.