Fotbalisté Portugalska jsou poprvé v historii mistry Evropy. Ve finále šampionátu porazili v St. Denis domácí Francii 1:0 po prodloužení gólem střídajícího Édera ze 109. minuty. Výběr galského kohouta měl přitom většinu času více ze hry, ale doplatil na špatnou koncovku.

Portugalci hráli od 25. minuty bez zraněného kapitána Cristiana Ronalda, přesto ve svém druhém finále Eura slaví historicky první zlato z ME či MS. V roce 2004 na domácí půdě podlehl tým z Pyrenejského poloostrova Řecku 0:1.

Francie naopak ve svém třetím finále Eura poprvé prohrála a nedosáhla na třetí zlato, jímž by vyrovnala dosud nejúspěšnější země Německo a Španělsko.

V utkání nastřelili Francouzi tyč, jejich protihráči břevno. Portugalci zvítězili navzdory předpokladům, experti i sázkové kanceláře favorizovali Francii.