Britský konzervativní premiér David Cameron ve středu podal formálně demisi do rukou královny Alžběty II. a jeho funkci poté převzala dosavadní ministryně vnitra Theresa Mayová. Ta je po Margaret Thatcherové druhou ženou v tomto úřadu v dějinách Británie.

Mayová už také začala jmenovat ministry své vlády, jejího postu ministryně vnitra se ujme dosavadní ministryně energetiky Amber Ruddová. Novým ministrem zahraničí se překvapivě stal londýnský exstarosta Boris Johnson, který byl před červnovým referendem jednou z hlavních tváří brexitu. 

Dosavadního šéfa diplomacie Philipa Hammonda Mayová jmenovala ministrem financí. Hammond nahradil George Osborna, který podle agentury Reuters opustil vládu. Osborne byl vlivným ministrem financí od roku 2010 a patřil k favoritům na premiérský post po Davidu Cameronovi. Jeho ambice skončily po červnovém referendu, ve kterém se Britové rozhodli pro odchod z EU. Osborne řídil kampaň za setrvání v unii.

Speciálním ministrem pro brexit se stal David Davis, euroskeptik a bývalý stínový ministr vnitra. Ten již dříve uvedl, že se zahájením těchto jednání není třeba spěchat. Ministrem obrany zůstane nadále Michael Fallon, post ministra mezinárodního obchodu Mayová svěřila Liamu Foxovi.

Odstupující premiér David Cameron před konečným odjezdem z premiérského sídla na Downing Street popřál Mayové úspěšné vyjednání podmínek odchodu Británie z Evropské unie, který nedávno vedl k jeho rezignaci. Panovnice po Cameronovi přijala v Buckinghamském paláci také Mayovou a pověřila ji řízením vlády.

Mayová v prvním projevu před sídlem ministerských předsedů na Downing Street řekla, že hodlá vést vládu ve stejném duchu jako Cameron. Více se ale chce zaměřit na sociální otázky a spravedlnost pro všechny občany.

Cameron se po šesti letech rozhodl opustit funkci premiéra poté, co v referendu 23. června zvítězili zastánci brexitu, zatímco on vedl kampaň za setrvání Británie v unii.

Odstupující premiér odpoledne při posledním vystoupením v parlamentu označil svou 59letou stranickou kolegyni Mayovou za velmi schopnou vyjednávačku, která dokáže zajistit, že vztahy mezi Londýnem a zbývajícími 27 státy Evropské unie zůstanou co nejužší.

Přestože v čele vlády dosáhl i dalších věcí, Camerona si bude podle komentářů svět pamatovat hlavně jako premiéra, který dovedl Británii k odchodu z EU. Slib referenda o členství udělal v době, kdy konzervativci před loňskými volbami ztráceli podporu na úkor protievropské strany UKIP. Věřil, že většina Britů bude ale nakonec pro další členství v unii. Prohrál, avšak poslanci ho ve středu přesto ocenili velkým potleskem.

Mayová po Cameronovi převzala i řízení Konzervativní strany. V kampani před referendem byla pro setrvání v evropském společenství. Naopak hlavním úkolem Mayové, která se stává druhou předsedkyní vlády v dějinách Británie po Margaret Thatcherové, bude uskutečnit co nejméně bolestivý odchod Británie z EU.

Český premiér Bohuslav Sobotka Mayové popřál hodně sil a vyjádřil přesvědčení, že svou zemi odpovědně provede nelehkým obdobím spojeným s odchodem země z EU. Česká vláda vítá, že jmenováním Mayové se zkrátilo období vládní nejistoty, které trvalo od referenda, uvedl Sobotka. Věří, že Mayová brzy ohlásí odchod Británie z Evropské unie, a budou tak moct být zahájena věcná jednání.

Také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker reagoval na jmenování Mayové výzvou, aby jednání s EU zahájila brzy. Předseda Evropské rady Donald Tusk věří v úspěšnou spolupráci s novou premiérkou, stejně jako ruský prezident Vladimir Putin.

"Vladimir Putin potvrdil odhodlání ke konstruktivnímu dialogu a ke spolupráci s britskou ministerskou předsedkyní v naléhavých otázkách dvoustranných vztahů a mezinárodní agendy," informovala tisková služba Kremlu.

 

Vizitky nových klíčových ministrů

Boris Johnson (52) - ministr zahraničí. Starosta Londýna od května 2008 do letošního května. Patří k nejpopulárnějším osobnostem britských konzervativců, ale letos na konci června odmítl kandidovat na post šéfa strany. Jedna z hlavních postav tábora podporujícího brexit. Narodil se v New Yorku, vzdělání získal v Británii. Vystudoval Eton a Oxford. Pracoval jako novinář, později šéfredaktor magazínu The Spectator. V roce 2001 zvolen do parlamentu, od roku 2004 byl členem stínového kabinetu s přestávkou do července 2007. Náruživý cyklista je autorem řady knih, ale i skandálních výroků.

Philip Hammond (60) - ministr financí. Od července 2014 ministr zahraničních věcí. Předtím vedl od října 2011 resort obrany a ještě předtím byl od května 2010 ministrem dopravy. V předchozí stínové vládě konzervativců byl stínovým ministrem pro zaměstnanost a penzijní reformu a stínovým ministrem financí. Vystudoval filozofii a politologii v Oxfordu, do parlamentu byl zvolen v květnu 1997. Ve vládě prosazoval přísné rozpočtové škrty, chystal odchod britských sil z Afghánistánu a také projekt personálního zeštíhlení na ministerstvu obrany, vše bez výraznějších negativních ohlasů v britských médiích. Je přesvědčený euroskeptik.

Amber Ruddová (52) - ministryně vnitra. Od května 2015 do července 2016 byla ministryní pro energetiku a změny klimatu. Do parlamentu byla zvolena v květnu 2010. Po studiích na univerzitě v Edinburghu pracovala ve společnosti J. P. Morgan & Co., byla novinářkou či personální konzultantkou. Je rozvedená, má dceru a syna.

David Davis (67) - ministr pro odchod Británie z EU. Euroskeptický konzervativní poslanec byl v letech 2003 - 2008 stínovým ministrem vnitra, v letech 2001 - 2002 předsedou Konzervativní strany. V letech 1994 - 1997 státní tajemník pro Evropu ve vládě Johna Majora. Do parlamentu zvolen v roce 1987. V červnu 2008 rezignoval na poslanecký post, znovuzvolen v doplňovacích volbách 10. července 2008. Bývalý premiér David Cameron mu nabízel místo ve své koaliční vládě, ale on to odmítl.

Michael Fallon (64) - ministr obrany od července 2014. V předchozích letech působil i v dalších ministerských pozicích, vedl resorty obchodu (2012 až 2014) a energetiky a změny klimatu (2013 až 2014). Je absolventem klasické a starověké historie na univerzitě v St Andrews. V parlamentu poprvé zasedl v 80. letech. Je bývalým místopředsedou konzervativců (2010 až 2012). Je ženatý, má dva syny.