K nedělnímu útoku v bavorském Ansbachu se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). Podle agentury Reuters to dnes IS oznámil prostřednictvím své agentury Amak. Neúspěšný syrský žadatel o azyl v Ansbachu odpálil v neděli večer výbušninu ukrytou v batohu, zranil přitom 12 lidí a sebe zabil.

Agentura Amak označila sedmadvacetiletého útočníka za "vojáka Islámského státu". "Provedl operaci v reakci na výzvy k útokům na země, které jsou součástí koalice, jež bojuje proti Islámskému státu," uvedli islamisté. 

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann krátce před prohlášením IS uvedl, že se v mobilu útočníka našlo video, na němž muž sliboval odplatu za zabíjení muslimů a tvrdí, že jedná ve jménu Alláha. V počítači atentátníka policisté také objevili videa oslavující násilnosti, které IS páchá.

Výbuch nastal u vchodu do areálu, kde se od pátku konal hudební festival. Nedělní koncert byl zrušen a asi 2500 jeho návštěvníků bylo evakuováno.

Jak řekl mluvčí Tobias Plate, v tuto chvíli nedokáže říci, proč k deportaci sedmadvacetiletého odmítnutého žadatele o azyl nedošlo. Syřan, který při útoku zahynul, dostal celkem dva příkazy k vyhoštění. Druhý mu byl doručen letos 13. července, předchozí příkaz byl vydán 22. prosince roku 2014. Podle mluvčího měl být muž deportován do Bulharska, protože právě v této balkánské zemi poprvé požádal o azyl.

Změňme zákony, vyzývá Herrmann

Podle Herrmanna je potřeba přijmout přísná protiopatření. "Kromě mnoha uprchlíků se špatnými osudy přicházejí do naší země i lidé, kteří představují opravdové nebezpečí pro bezpečnost lidí v naší zemi," řekl bavorský ministr vnitra v pondělí agentuře DPA. "To nemůžeme akceptovat," dodal Herrmann.

Hermann také v pondělí vyzval spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, aby změnila zákony, a umožnila tak nasazení armády při podobných atentátech. Poválečná německá ústava to neumožňuje, povolání vojska je omezeno jen na stavy ohrožení země. 

Upravit by se podle něj měly i další spolkové zákony, které řeší trestněprávní a přistěhovalecké otázky.

"Musíme ostatním vyjasnit, že zákony této země se musí respektovat," řekl s tím, že kdo tak činit nebude, bude muset zemi opět opustit. 

Podle policejního prezidenta Romana Fertingera bude nyní policie několik dní prohledávat místo činu, aby našla případné úlomky, které mohl pachatel do výbušného zařízení přidat.

Bavorský ministr vnitra také v pondělí agentuře DPA řekl, že za téměř devět let, co je ve funkci, nezažil takový týden. Připomněl minulé pondělí, kdy napadl sedmnáctiletý žadatel o azyl z Afghánistánu ve vlaku nedaleko Würzburgu sekerou a nožem cestující a čtyři zranil. V pátek v Mnichově osmnáctiletý útočník německo-íránského původu u nákupního centra zastřelil devět lidí a pak sebe, dalších pětatřicet zranil.

V neděli se kromě útoku v Ansbachu stalo neštěstí také v sousedním Bádensku-Württembersku, kde v Reutlingenu syrský žadatel o azyl na autobusovém nádraží zabil nožem na kebab ženu a další dvě osoby zranil.

Německo se přímých bojů proti IS neúčastní. Z Turecka ale létají jeho letadla Tornado, která zajišťují letecký průzkum pozic islamistů pro mezinárodní koalici vedenou Spojenými státy, a Berlín také poskytl spojencům speciální letoun pro tankování ve vzduchu.