Moldavskem po roce otřásá další bankovní skandál. Tentokrát nejde o podnikatele, který z bank vyvedl miliardu dolarů, nýbrž dokonce o bývalou viceguvernérku tamní centrální banky. Emma Tabartaová měla podle prokuratury prát přes moldavské banky ruské peníze v objemu 20 miliard dolarů.

Mezi zadrženými mají být i další zaměstnanci banky. Jedním je ředitel oddělení bankovního dohledu při národní bance Mothers Dohotaru a ředitel oddělení regulací a licencí Vladimir Turcan. Jejich zatčení potvrdila v tiskové zprávě i sama centrální banka. K věci se ale odmítla dál veřejně vyjadřovat, pouze přislíbila pomoc při vyšetřování korupčního skandálu.

Podle serveru edesknews.com v  případě prokázání viny hrozí bankéřům až 6 let vězení a desetiletý zákaz zastávat jakékoliv manažerské pozice. O případu informovala i agentura Interfax s odkazem na šéfa kanceláře státního zástupce zaměřující se na boj s korupcí Viorela Morariho.

Policie bankéře zatím zadržela na tři dny. Obžaloba bude žádat preventivně prodloužit jejich vazbu na třicet dní. 

Funkční období Emmy Tabartaové spadá do období, kdy v Moldavsku došlo k bankovnímu podvodu nevídaných rozměrů. Podnikateli Ilanu Shorovi se v roce 2014 podařilo pomocí ruských, ukrajinských a moldavských společností ovládnout trojici největší moldavských bank. V jednu chvíli tak kontroloval třetinu moldavského finančního sektoru.

Z bank následně vyvedl miliardu dolarů. Shorovi se účast na podvodu neprokázala. Všechny dokumenty spojované s podezřelými transakcemi shořely při převozu v ukradené dodávce bezpečnostní agentury. Ta shodou okolností patřila také Shorovi. Podnikatel se naposledy ukázal, když v roce 2015 úspěšně kandidoval na funkci starosty v moldavském městě Orhei.

V lednu probíhaly v ulicích Kišiněva protesty proti nové vládě. Desetitisíce lidí požadovaly předčasné volby, lepší správu a skoncování s korupcí. Demonstrace se zúčastnili i předáci proruské opozice.