Pokud USA nevydají duchovního Fethullaha Gülena, obětují své vztahy s Ankarou kvůli teroristovi. Řekl to v úterý turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Na setkání s novináři v sídle turecké státní agentury Anadolu ministr také oznámil, že kvůli červencovému pokusu o puč bylo zadrženo téměř 30 000 lidí, z nichž 22 000 zůstává ve vazbě.

"Zatím jsme nedostali žádnou oficiální odpověď od Spojených států, co se týče Gülenova vydání... Pokud ho USA nevydají, obětují tím své vztahy s Tureckem kvůli teroristovi," uvedl Bozdag. Zároveň ale řekl, že doufá, že Washington Gülena vydá.

Turecká vláda považuje tohoto duchovního, který žije od roku 1999 v USA, za zosnovatele pokusu o puč z poloviny července.

Washington vydání islámského duchovního Gülena odmítá, dokud mu Ankara nepředloží důkazy o jeho zapojení do zosnování pokusu o puč. Gülen podíl na pokusu o převrat odmítl, naopak naznačil, že ho mohl zinscenovat turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, aby zdůvodnil intenzivnější pronásledování svých kritiků.

Turecký ministr spravedlnosti rovněž v úterý oznámil, že 22 000 lidí je nyní zadrženo v souvislosti s pokusem o puč. Z toho vůči 16 000 již bylo vzneseno obvinění. Dalších 7668 osob je kvůli pokusu o převrat vyšetřováno na svobodě. V Turecku nyní platí výjimečný stav, jenž hlavě státu umožňuje vládnout pomocí dekretů. Jedním z nich prezident na 30 dnů prodloužil dobu, po niž smí být podezřelý držen ve vazbě bez vznesení obvinění.

Turecká média uvedla, že se tento týden očekává v Turecku návštěva technické delegace amerického ministerstva spravedlnosti kvůli žádosti o vydání Gülena. Ty byly podle deníku Hürriyet již dvě. Posléze by měli odjet zástupci tureckého ministerstva spravedlnosti do USA, uvedl deník Hürriyet.

Gülenovo sociálně zaměřené hnutí Hizmet (Služba) turecká vláda pronásleduje dlouhodobě, označuje ho za "teroristickou organizaci" a po pokusu o převrat tažení proti němu ještě zintenzivnila.

Ve státních institucích přišlo o místa několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů nebo učitelů.