Žije tu 55 tisíc lidí a 23. června tu 70 procent voličů vyslalo vládě jasný vzkaz, že si již nepřejí, aby byla jejich země součástí Evropské unie.

Po čiré radosti, kterou jim výsledek referenda o brexitu přinesl (52 ku 48 procentům pro vystoupení), se teď ale místní bouří. Znepokojuje je, že jednání tak váznou.

Aby toho nebylo málo, vyvstává stále více otázek, zda se brexit vůbec uskuteční.

"Cítíme akorát nejistotu," přiznává deziluzi šestapadesátiletý důchodce Tony Goldstone, jenž o vystoupení Británie z EU "snil" více než deset let. Podle něj výsledek referenda ztrácí na váze, když se o odchodu Británie zatím nezačalo oficiálně jednat.

Nic jiného než brexit není

Ačkoliv nová premiérka Theresa Mayová, která po referendu vystřídala v čele země Davida Camerona, vyloučila možnost, že Londýn členem EU nakonec zůstane, zároveň oznámila, že nechce článek 50 Lisabonské smlouvy (který řeší vystoupení členské země z EU) aktivovat před koncem roku. Podle svých slov chce poskytnout dost času na přípravu strategie pro výstupní jednání s Bruselem.

Tím ale rozhněvala drtivou většinu obyvatel Clactonu.

Velké oblibě se tu těší euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která po červencové rezignaci Nigela Farage čeká na nového předsedu. Právě díky tomuto městečku partaj před dvěma roky vybojovala v doplňovacích volbách křeslo v Dolní sněmovně parlamentu.

"Stará dobrá Británie"

Úspěch strany UKIP v Clactonu je přičítán zejména vysokému počtu důchodců. V průměru na každého třetího obyvatele tu připadá jeden důchodce.

Mnohým starým lidem zůstává v hlavě vzpomínka na časy, kdy podle nich v Británii "bylo líp".

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Pamatují si zemi, která měla vlastní zákony, nemusela se zpovídat Evropské unii a nebyla tolik zaplavena migranty z Evropy. Těm lidem zkrátka chybí časy, kdy o své zemi mohli rozhodovat sami, píše agentura Reuters.

Clacton se vyznačuje také nadprůměrnou nezaměstnaností a část sousední vesnice Jaywick byla vyhodnocena jako sociálně nejslabší oblast v Anglii.

Chudoba a nedostatek investic tak patří k dalším důvodům, proč třiapadesátiletý řidič Graham Thornton hlasoval pro brexit. "Potřebujeme získat naši zemi zpátky. Musíme se navrátit do té reality, kdy si všichni mohli dovolit obstojný život v obstojných domovech."

Město doufá, že se UKIP postará o to, aby brexit zůstal jedním z předních témat při budoucích jednáních britské vlády. "Musíme dát věci do pohybu," zní z Clactonu.