Španělští poslanci ani ve druhém kole nedali šéfovi lidovců Marianu Rajoyovi (61) důvěru ve funkci premiéra v dalším volebním období. Podle španělských médií se tak zřejmě budou v prosinci konat další parlamentní volby, již třetí během 12 měsíců. Neuskutečnily by se jen v tom případě, že by do dvou měsíců získal některý z politiků důvěru poslanců, což se nyní zdá nereálné.

Úřadujícího premiéra Rajoye v pátek podpořilo, stejně jako v prvním kole ve středu, jen 170 ze 350 členů dolní komory parlamentu. Na rozdíl od středečního hlasování v pátek stačila prostá většina, které by mohl dosáhnout, pokud by se nejméně 11 poslanců zdrželo. To se ale nestalo.

Pro jednašedesátiletého Rajoye hlasovali jeho lidovci (137 poslanců), strana Ciudadanos (32) a jedna poslankyně Kanárské koalice, ostatních 180 poslanců řeklo úřadujícímu premiérovi ne.

Před hlasováním dostali prostor k projevu před poslanci představitelé jednotlivých politických stran. Jako první v debatě vystoupil Rajoy, který vyzval socialisty, aby opustili předsudky a neblokovali vládu. "Odmítnutí vlády přinese náklady. Účet bude vysoký a budeme ho muset zaplatit všichni," prohlásil šéf lidovců.

Předseda socialistů Pedro Sánchez před poslanci mimo jiné zopakoval, že Španělé Rajoyovi nedůvěřují. "Ti, kdo vám dali důvěru, to dělají pro Španělsko, ne pro vás," řekl Sánchez.

Španělsko nemá vládu vzešlou z voleb již osm měsíců. Zemi vede úřadující kabinet lidovců, kteří jsou u moci od prosince 2011. Patová situace v zemi nastala poté, co v prosincových volbách žádná ze stran nezískala absolutní většinu.

Poprvé v historii Španělska se tak v červnu musely parlamentní volby opakovat, neboť předseda socialistů Pedro Sánchez důvěru poslanců v březnu nezískal. V prosincových i červnových volbách zvítězili lidovci, jejichž předseda Rajoy ale první nabídku od krále na sestavení vlády v lednu odmítl. Proto král nominoval na premiéra předsedu druhé nejsilnější strany Sáncheze.

Pokud do 31. října nezíská nikdo z politiků ve Španělsku důvěru poslanců pro úřad premiéra, král rozpustí parlament a budou vyhlášeny volby. Ty by se měly konat 25. prosince, strany už se ale dohodly, že podpoří změnu volebního zákona a zkrátí volební kampaň, aby lidé mohli jít k urnám 18. prosince, a ne o Vánocích.

Podle expertů, které citoval deník El País, se z právního hlediska mohou volby opakovat teoreticky donekonečna. Omezena není ani doba, po kterou může vládnout úřadující vláda.