Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn požaduje vyloučení Maďarska z Evropské unie. S uprchlíky podle něj země zachází skoro hůře než se zvířaty. Nepříliš diplomatické vyjádření šéfa lucemburské diplomacie přinesl v úterý německý deník Die Welt. Asselborn Maďarsko i další země střední Evropy za jejich přístup k migraci kritizuje opakovaně. Takovýto požadavek však ještě nevznesl. Podle mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka Asselbornovy výroky mimořádně poškozují EU a projekt evropské integrace.

"Nemůžeme přijmout, že jsou masivně porušovány základní hodnoty Evropské unie. Když někdo jako Maďarsko staví ploty proti uprchlíkům před válkou nebo když porušuje svobodu tisku a nezávislost justice, měl by být přechodně nebo v případě nutnosti navždy vyloučen z EU," nechal se slyšet Asselborn jen několik dní před bratislavským summitem unie.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Evropská unie podle lucemburského ministra zahraničí nemůže takové chování tolerovat a vyloučení Maďarska je jedinou možností, jak ochránit hodnoty a soudržnost EU. Asselborn se vyslovil také proto, aby pro pozastavení členství některé ze zemí osmadvacítky nebyla do budoucna potřebná jednohlasnost, ale jen většinové rozhodnutí.

Výroky lucemburského ministra zahraničí ostře odsoudil Hrad. "Výroky lucemburského ministra mimořádně poškozují celou EU a projekt evropské integrace," podotkl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček a poznamenal, že Maďarsko je českým partnerem v EU i ve visegrádské čtyřce.

Ovčáček zároveň uvedl, že se Zeman a maďarský premiér Viktor Orbán možná potkají na konferenci na Rhodosu. "V rámci konference Dialog civilizací (na ostrově Rhodos) nevylučuji setkání pana prezidenta s maďarským premiérem Viktorem Orbánem," dodal.

Na slova ministra Asselborna reagoval také premiér Bohuslav Sobotka. Evropa musí podle něj zajistit svým občanům bezpečí a prosperitu a udržet si konkurenceschopnost. "Prohlubování příkopů a výkřiky o vylučování členských států považuji za nesmysl. V červnu jsme se s ostatními lídry EU jednoznačně shodli na pokračování evropské spolupráce ve formátu 27 členských států. Na této dohodě se nic nemění," řekl.

Odmítavé reakce si Asselborn vysloužil také od maďarského, rakouského a německého kolegy. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó Lucemburčana označil za bezvýznamného politika. "Povýšenecký a frustrovaný" Asselborn "se již dávno sám vyloučil z řad politiků, které lze brát vážně", řekl v Budapešti. Rakouský ministr Sebastian Kurz vyjádření označil za "málo přínosné" a německý ministr Frank-Walter Steinmeier řekl, že Asselbornovo stanovisko nesdílí.

Ministr zahraničí druhé nejmenší země Evropské unie kritikou na adresu zemí visegrádské čtyřky rozhodně nešetří. V květnu například německému deníku Aachener Nachrichten řekl, že při některých výrocích skupiny, do níž patří i Česko, dostává záchvaty.

O maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi zase zhruba před rokem řekl, že by se měl stydět. "Je to muž, který toho v Maďarsku hodně zničil, ale zničil toho hodně i s ohledem na hodnoty Evropské unie," poznamenal tehdy.

Také Zemana pojí s Orbánem odmítavý postoj k migraci z islámských zemí.