Belgický premiér Charles Michel oznámil předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, že Belgie nyní nemůže podepsat unijní obchodní dohodu CETA s Kanadou. Michel to podle místních médií uvedl po jednání s představiteli belgických regionálních vlád.

Odmítavý postoj valonského parlamentu k dokumentu stále trvá.

Evropská unie dala o víkendu Belgii čas do pondělního večera, aby věc vyřešila. Podle Donalda Tuska je stále šance, že se summit EU-Kanada, kde má být dohoda ve čtvrtek podepsána, bude konat.

"Žádali po nás, abychom dnes dali jasnou odpověď. Jasná odpověď zní v této chvíli 'ne'," citovala Michela agentura AFP. Kromě Valonska mají vůči CETA své výhrady také dva další belgické regiony.  

Belgická vláda smlouvu dojednávanou šest let podporuje, nemůže ji však podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů země. 

Po Michelově oznámení není zatím jasný osud na čtvrtek plánovaného summitu EU-Kanada. Na něm měla být obchodní dohoda podepsána. Kanadská strana už dala najevo, že bez podpisu dokumentu, se kterým souhlasí všechny ostatní země unie, nemá konání schůzky velký smysl.

Podle Tuska je ale summit stále možný. Uvedl to na Twitteru s tím, že tento názor sdílí společně s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Předseda unijních summitů o věci hovořil s Trudeauem po telefonu.

Společně podle Tuska také vyzývají všechny strany, aby nalezly řešení situace. "Stále je čas," poznamenal na Twitteru Tusk.

Valonský socialistický premiér Paul Magnette, který se v posledních několika dnech stal symbolem odporu vůči dohodě, dával už při příchodu na pondělní jednání najevo, že za stávající situace není souhlas jeho regionu možný. Opakovaně v posledních dnech ale také zdůrazňoval, že pro jednání je třeba více času než jen do pondělního večera.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas v pondělí novinářům řekl, že situaci musí vyřešit především belgická strana, které je EU připravena pomoci. Vyzval také všechny k trpělivosti.

Nedodržení pondělního termínu nemusí být pro smlouvu CETA konec, naznačil Schinas.