Německo do konce příštího roku prodloužilo mandát svých vojáků k působení na základně v tureckém Inçirliku, přestože na ni Ankara určitou dobu nepouštěla poslance Spolkového sněmu.

O prodloužení a rozšíření mandátu týkajícího se boje proti Islámskému státu (IS) ve čtvrtek na návrh vlády rozhodl parlament.

Ankara blokovala návštěvu německých poslanců i dalších činitelů na základně, kde působí asi 250 německých vojáků, od června kvůli rezoluci německého parlamentu, která konstatuje, že masakry Arménů Osmanskou říší za první světové války byly genocidou.

Němečtí poslanci z výboru pro obranu se na základnu dostali až začátkem října. Ve spolkové republice mezitím sílila kritika postupu Turecka, které je spojeneckou zemí z NATO, a objevovaly se i požadavky po stažení německých vojáků.

Silná kritika Ankary a počínání tureckých politiků jak vůči Německu, tak vůči médiím i opozici v Turecku po letním neúspěšném pokusu o puč, zněla Spolkovým sněmem i ve čtvrtek. I přesto a navzdory odporu opozice ze stran Levice a Zelených poslanci prodloužení mandátu schválili. Zákonodárci koaličních sociálních a křesťanských demokratů v rozpravě zdůrazňovali, že němečtí vojáci v Turecku nebojují za vládu této země, ale proti IS.

Německo se na boji proti teroristické organizaci podílí od konce loňského roku. Dosud nasadilo několik letounů typu Tornado a tankovací stroje. Německá fregata Augsburg také pomáhá s ochranou francouzské letadlové lodě.

Nově spolková republika vyšle i vojáky, kteří budou obsluhovat průzkumná letadla Severoatlantické aliance AWACS nad územím Sýrie.

O jejich zapojení rozhodlo NATO na svém červencovém summitu ve Varšavě. Do přímých bojových akcí se němečtí vojáci ani nadále nezapojí. Nový mandát počítá s nasazením až 1200 vojáků bundeswehru a časově je omezen 31. prosincem 2017.

Německo je zapojeno i do dalších protiteroristických operací. Na konci září Spolkový sněm rozhodl o vyslání až 650 vojáků do nové protiteroristické mise NATO ve Středozemním moři, jejímž cílem je mimo jiné zamezit aktivitám Islámského státu, včetně pašování lidí a zbraní.