Evropská unie využije všechny diplomatické kanály k tlaku na mezinárodní hráče v Sýrii s cílem zajistit okamžité otevření koridorů do Aleppa k humanitární pomoci a evakuaci civilistů.

Novinářům to po summitu EU řekl v noci na pátek předseda unijních schůzek Donald Tusk. Evropští politici ve čtvrtek v Bruselu opakovaně poukázali na roli, kterou v syrské krizi svou podporou Damašku sehrávají Rusko a Írán.

"Tváří v tvář brutalitě syrského režimu a jeho podporovatelů, zvláště Ruska a Íránu, nejsme tak efektivní, jak bychom chtěli být. Ale utrpení syrského lidu nám není lhostejné," prohlásil Tusk po schůzce, na níž prezidenty a premiéry osmadvacítky oslovil i starosta východní části Aleppa.

První konvoje s lidmi evakuovanými z východního Aleppa přitom již ve čtvrtek dorazily do města Rášiddín, které leží západně od Aleppa a jež mají v rukou povstalci. Syrský prezident Bašár Asad označil pád Aleppa za historický okamžik.

Evakuace civilistů z Aleppa se podle Tuska musí odehrávat pod neutrálním mezinárodním dohledem. "Musí existovat neomezený přístup pro veškerý lékařský personál a humanitární pracovníky, ochrana civilistů je absolutní prioritou," zdůraznil šéf unijních summitů.

Podle Tuska je ve vztahu k dalším světovým hráčům i k veřejnému mínění třeba upřímnosti. Evropa je podle něj největším poskytovatelem humanitární pomoci v regionu.

"Prosím přestaňte obviňovat Evropu. Unie a její členské státy nejsou důvodem, proč nyní sledujeme tragédii v Aleppu a dalších částech Sýrie," řekl novinářům Tusk.

Sýrie, kde Asadova armáda v minulých dnech prakticky obsadila pro protivládní povstalce klíčové Aleppo, byl jedním z bodů čtvrtečního posledního letošního řádného summitu unie.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky EU jednomyslně a důrazně odsoudila útoky na civilní obyvatele v Sýrii. Lídři podle něj vyzvali k naplnění čtyř základních požadavků, které vychází z mezinárodního humanitárního práva.

Požadují zajištění bezpečné a důstojné evakuace lidí z východního Aleppa, okamžitou pomoc všem obyvatelům bez rozdílu, zajištění přístupu zdravotnického personálu a dodržování humanitárního práva v celé zemi.

Sobotka zdůraznil, že syrský konflikt nemá vojenské řešení a je třeba zastavit boje a vrátit se k jednání pod hlavičkou OSN.